Pozorovatelia uvádzajú, že demonštrácia je najväčšia, akú kedy kirgizská metropola zažila.
Ďalšia protestná akcia sa za účasti 5000 ľudí konala v meste Oš a najmenej 2000 prívržencov opozície sa zišlo v juhokirgizskom Uzgene.
V piatok sa asi 400 demonštrantom v meste Oš podarilo prekonať policajné zátarasy a získať tak kontrolu nad úradom miestnej samosprávy. Prívrženci opozície tak od 4. marca, keď sa protivládne protesty v regióne začali, obsadili už deviatu vládnu budovu v krajine.
Pri piatkovej protestnej akcii v Oši boli zranení traja policajti. Ide o prvý prípad, keď kirgizské médiá informovali o zranených, ktorých si vyžiadali potýčky medzi vládnou mocou a demonštrantmi odmietajúcimi uznať výsledky volieb z minulej nedele. Strany lojálne s prezidentom Askarom Akajevom si po nich zachovali väčšinu v parlamente, kam sa dostala aj jeho dcéra a syn.
Opozícia namieta, že obe kolá volieb sprevádzali machinácie v prospech provládnych kandidátov, a žiada Akajevovo odstúpenie.
Priebeh volieb kritizovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe i americká vláda. Kirgizská vláda obvinenia odmietla.
Demonštranti, ktorí sa dnes zišli v Biškeku, prijali rezolúciu so žiadosťou, aby vláda prešetrila všetky sťažnosti na priebeh volieb a nevykonala súdne rozhodnutie o vyradení viacerých kandidátov opozície z hlasovania. Vyhlásili, že korupcia v krajine a vo vláde sa vymkla spod kontroly.
Akajev je považovaný za najliberálnejšieho spomedzi stredoázijských politikov postsovietskej éry, napriek tomu v sa v posledných rokoch snažil uzurpovať si viacero právomocí.
1 pel