Princeton 18. marca (TASR) - Vo veku 101 rokov zomrel vo štvrtok v Princetone, štát New Jersey, bývalý popredný tvorca americkej zahraničnej politiky v období studenej vojny George Kennan.
Médiá o tom informoval jeho zať.
Kennan prešiel americkými zastupiteľskými úradmi v Berlíne, Viedni a Prahe a v roku 1933 bol členom prvej americkej delegácie, ktorá navštívila Sovietsky zväz. Kennan bol autorom doktríny "zadržovania komunizmu" v čase vzniku studenej vojny. Vo februári 1946 pracoval ako poradca amerického veľvyslanectva v Moskve a keď ochorel na chrípku a bolesti zubov nadiktoval 5542-slovné memorandum o tom ako čeliť, rastúcej moci sovietskeho vodcu J. V. Stalina. Niektorí historici nazvali dokument "najvplyvnejším telegramom v dejinách americkej zahraničnej politiky". "Dlhý telegram" obsahoval názory, ktoré Kennan neskôr uverejnil.
V júli 1947 bol vedúcim odboru pre plánovanie zahraničnej politiky na americkom ministerstve zahraničných vecí a v tomto postavení navrhol koncepciu "zadržovania komunizmu" (containment), ktorej cieľom bolo zastaviť postup komunizmu do ďalších krajín po skončení druhej svetovej vojny. Kennan svoju koncepciu uverejnil anonymne pod šifrou X v časopise Foreign Affaires.
Cieľom "dlhodobého, trpezlivého, ale pevného a pozorného zadržiavania ruských rozpínavých tendencií" bolo podľa Kennana podkopávanie a zvrhnutie komunistického režimu v Moskve. Podľa Kennana sa ZSSR, bývalý spojenec USA vo vojne proti nacistickému Nemecku, snaží o maximálne rozšírenie svojho vplyvu a o ovládnutie sveta.
V roku 1952 sa stal americkým veľvyslancom v Moskve a Sovieti ho krátko nato označili za "personu non gratu" z toho dôvodu, že prirovnal život na ambasáde obkľúčenej sovietskymi agentmi ku koncentračnému táboru.
Od roku 1953 sa Kenan venoval vedeckej, publikačnej a pedagogickej činnosti a získal dvakrát Pulitzerovu cenu.
V neskorších rokoch platil za "holubicu" a kritizoval americkú politiku aj tvrdý postup americkej administrácie počas úradovanie prezidenta Ronalda Reagana.
Kennan napísal 17 kníh a dve z nich, "Russia Leaves the War," z roku 1957 a "Memoirs: 1925-1950," z roku 1967, získali Pulitzerovu cenu. Jeho posledná publikácia "Sketches From A Life," zostavené z jeho denníkov vyšla v roku 1989.