Ministri zahraničných vecí EÚ rozhodli v Bruseli odložiť začiatok rokovaní s Chorvátskom naplánovaný na štvrtok, pretože Záhreb podľa väčšiny krajín nesplnil podmienku plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Väčšina krajín sa stotožnila s názorom hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte, podľa ktorej nemožno o plnej spolupráci hovoriť, kým nebude do Haagu vydaný obvinený chorvátsky generál Ante Gotovina. Po dnešnej debate a absencii spoločnej dohody je otvorenie rokovaní odložené, oznámil šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn, ktorého krajina únii v tomto polroku predsedá.
Ministri nestanovili žiadny nový dátum pre začiatok rokovaní a vyhlásili, že rozhovory sa začnú vtedy, ak bude môcť Rada ministrov EÚ konštatovať, že Chorvátsko plne spolupracuje s ICTY.
Ministri schválili negociačný rámec pre Chorvátsko, ktorý umožní rokovať hneď, ako sa potvrdí plná spolupráca. Prijatie tohto rámca znamená, že EÚ je pripravená rokovať hneď ako bude Chorvátsko pripravené a splní kritériá, vyhlásil európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Podľa neho je dnešné rozhodnutie silným signálom aj pre ďalšie balkánske krajiny, že plná spolupráca s ICTY je nevyhnutným prvkom ich približovania k únii a že dvere do EÚ sú otvorené, ak budú splnené kritériá.
Začiatok rokovaní so Záhrebom podporilo dnes osem krajín. K Slovensku, Slovinsku, Rakúsku a Maďarsku sa pridali Litva, Írsko, Malta a Cyprus. Na čele odporcov boli Británia, Holandsko a škandinávske krajiny.
Nespokojný s rozhodnutím EÚ bol slovenský minister Eduard Kukan. Osobne si myslím, že Chorvátsko dnes zo strany EÚ nedostáva férové zaobchádzanie... Slovensko naďalej zotrváva na svojom stanovisku, že by bolo správnejšie začať rokovania (v pôvodnom termíne) 17. marca, povedal novinárom.
Podľa Slovenska Záhreb plne spolupracuje s ICTY a začatie rokovaní mohlo byť dobrým signálom nielen pre Chorvátsko, ale všetky krajiny v regióne.
Sklamanie nad dnešným rozhodnutím vyjadril chorvátsky premiér Ivo Sanader, ktorý je na návšteve Bruselu. Môžem vyjadriť len svoju nespokojnosť s týmto rozhodnutím. Chorvátsko si zaslúži rokovania tak skoro, ako to bude možné, povedal Sanader v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu.
Vyjadril presvedčenie, že Záhreb plne spolupracuje s ICTY a odmietol tvrdenia tribunálu, že Gotovina je v Chorvátsku a v dosahu chorvátskych úradov.
EÚ dnešným rozhodnutím vôbec prvýkrát odložila naplánovaný začiatok rokovaní s kandidátskou krajinou.
Termín 17. marec stanovil pre Chorvátsko za predpokladu plnej spolupráce s ICTY decembrový summit EÚ. Chorvátsko podalo prihlášku do EÚ v roku 2003 a dúfalo, že by sa členom únie mohlo stať už v roku 2007. V Bruseli za reálnejší považujú rok 2009, ak by všetko išlo hladko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed