Brusel 1. januára (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že prechod 12 členských krajín Európskej únie (EÚ) na jednotnú európsku menu euro zatiaľ prebieha hladko a obyvatelia jednotlivých štátov vyjadrujú v súvislosti s jeho zavedením nadšenie a záujem.
"Zdá sa, že všetky správy sú pozitívne. Nič zvláštne sa nedeje. Žiadne správy znamenajú dobré správy," povedal na tlačovom brífingu hovorca EK pre ekonomické a menové otázky Gerassimos Thomas.
Mnohí obyvatelia EÚ si z bankomatov vytiahli hotovosť v eurách hneď po tom, ako sa táto paneurópska mena stala oficiálnym platidlom. V Belgicku zaznamenali počas prvých dvoch hodín v priemere 600 výberov z bankomatov za minútu.
"Nie je nevyhnutné dostať sa k eurám už dnes, ale zdá sa, že vládne nadšenie a ľudia si chcú vybrať eurá a dotknúť sa ich práve ešte dnes," uviedol Thomas.
Hovorca poznamenal, že vybrať hotovosť v eurách z bankomatov je možné už vo všetkých krajinách eurozóny, hoci "je samozrejmé, že nie všade funguje každý bankomat".
Zavedenie eura dnes privítal aj pápež Ján Pavol II., ktorý zároveň vyjadril nádej, že nová mena bude požehnaním pre krajiny, ktoré ho budú používať.
"Posielam osobitné požehnanie mieru a prosperity krajinám Európskej únie, ktoré dnes s príchodom jednotnej meny dosiahli historický cieľ," povedal najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v novoročnom posolstve pred davom veriacich na Námestí sv. Petra v Ríme.
Francúzsky prezident Jacques Chirac sa dnes telefonicky spojil s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a jeho predchodcom v úrade Helmutom Kohlom a v rozhovore s nimi zdôraznil podiel Francúzska a Nemecka na úspešnom zavedení spoločnej európskej meny, ktorá od dnešného dňa spája 300 miliónov Európanov. Chirac vyjadril presvedčenie, že dnešná udalosť "prekračuje rámec ekonomiky" a je "významnou etapou v budovaní Európy a vytvárania identity Európanov".