Mníchov 1. januára (TASR) - Rastúci počet obyvateľov Číny a hroziaca demografická katastrofa prinútili už pred 21 rokmi čínsku vládu siahnuť po drastických opatreniach na kontrolu pôrodnosti a určiť, koľko detí môže mať čínska rodina. Prísne plánovanie rodiny, vo svete známe ako politika jedného dieťaťa, sa po schválení parlamentom koncom uplynulého roka stáva už aj súčasťou zákonodarstva, píše novoročné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ).
Zákon, ktorý začne platiť v septembri 2002, má podľa správ čínskych médií pokračovať vo "vysoko efektívnej politike" regulovania počtu obyvateľstva najľudnatejšej krajiny sveta: svadba a dieťa v neskoršom veku a rozhodne nie viac ako jeden potomok. Zákon sa však na druhej strane pokúša upraviť drastické dôsledky, ktoré politika jedného dieťaťa so sebou prináša. Oficiálny Peking nepotrebuje, aby sa vo svete šírila propaganda o násilných interrupciách a vraždách novorodeniatok.
Napriek všetkým zákazom však zostáva jedno dieťa na rodinu naďalej nedosiahnuteľným mýtom. Z 300 miliónov čínskych detí, ktoré sú mladšie ako 14 rokov, len 60 miliónov vyrastá bez súrodenca.
V realizácii kontroly pôrodnosti v Číne prichádza nezriedkavo k drastickým prípadom. Dievčatko v dedine pri Wu-hane prežilo všetky interrupčné pokusy, po narodení ho napokon päť úradníkov komisie pre plánované rodičovstvo utopilo.
Nový zákon zakazuje potraty z dôvodu pohlavia dieťaťa. V čínskych rodinách vítajú totiž radšej narodenie chlapca, ktorý zostáva v rodine aj po ženbe, zatiaľ čo dievčatá po vydaji od rodičov odchádzajú.
Umelo plánovaný výber pohlavia začína mať už neblahé dôsledky: na 100 dievčat pripadá dnes v Číne 117 chlapcov - celosvetový pomer je 100:105. Znamená to, že 40 až 70 miliónov čínskych mladých roľníkov zostane v budúcnosti bez životnej partnerky, uzatvára SZ.