Brusel 16. marca (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ dnes rozhodnú o odložení prístupových rokovaní s Chorvátskom, ktoré sa mali začať vo štvrtok, pretože Záhreb podľa väčšiny členských krajín nesplnil podmienku plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Zároveň by však mali schváliť negociačný rámec pre Chorvátsko a potvrdiť, že dvere do EÚ ostávajú otvorené a rozhovory sa začnú, keď sa potvrdí plná spolupráca s haagskym tribunálom.
Existuje viac-menej jednomyseľná zhoda, že podmienku plnej spolupráce s ICTY Chorvátsko nesplnilo, povedal novinárom na pracovných raňajkách pred dnešnou schôdzkou ministrov EÚ v Bruseli šéf fínskej diplomacie Erkki Tuomioja.
Fínsko je jednou z 21 krajín, ktoré sú proti otvoreniu rokovaní so Záhrebom, začiatok v pôvodnom termíne podporujú len Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Rakúsko.
Väčšina štátov sa stotožnila s názorom hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte, že nemožno hovoriť o plnej spolupráci, pokiaľ Chorvátsko nezatkne a nevydá obvineného generála Anteho Gotovinu.
Podľa Tuomioju však nejde len o Gotovinu. Vydanie Gotovinu nie je jediným kritériom alebo jedinou nevyhnutnou podmienkou. Hovoríme o stopercentnom úsilí a stopercentnej spolupráci, povedal fínsky minister.
Podľa neho ide najmä o rozbitie sietí, ktoré sa v balkánskych krajinách, vrátane Chorvátska vytvorili na ochranu obvinených predstaviteľov.
Luxemburský minister Jean Asselborn, ktorého krajina teraz predsedá únii, pri príchode na rokovanie ubezpečil, že dvere pre Chorvátsko ostávajú otvorené. Dvere, ktoré pre Chorvátsko vedú do Európy, sú a ostanú otvorené, bez ohľadu na to, aké bude dnešné rozhodnutie, povedal novinárom.
Luxembursko si chce dnes najskôr opäť vypočuť postoje jednotlivých členských krajín a na základe politickej diskusie ministrov pripraviť text rozhodnutia. Nemalo by obsahovať žiadny nový dátum začiatku rokovaní s Chorvátskom a vyjadrovať pripravenosť únie otvoriť rozhovory, keď sa potvrdí plná spolupráca s ICTY.
Viacerí diplomati sa obávajú, že chorvátska otázka môže vyvolať vážny spor medzi členskými krajinami. Niektorí tvrdia, že Rakúsko, ktoré Záhreb podporuje, využije právo veta a zablokuje štart rozhovorov s Tureckom, ktorý je naplánovaný na 3. októbra, ak únia dovtedy nezačne rokovať s Chorvátskom.
Okrem Chorvátska je na programe dnešnej schôdzky ministrov príprava budúcotýždňového jarného ekonomického summitu, finančný výhľad EÚ na roky 2007-13, Blízky východ, vzťahy s Ruskom, politika susedstva, všeobecný systém colných preferencií, Sudán a ľudské práva.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh