Washington 31. decembra (TASR) - Ako prežijem posledný deň roku 2001? Pravdepodobne pôjdem skoro spať, povedal dnes americký prezident George W. Bush novinárom, ktorí prišli na jeho ranč v Texase.
Šéf Bieleho domu spolu s Američanmi prežil viac ako dramatický rok. Udalosti z 11. septembra poznačili práve končiaci sa rok. Začal pochybnosťami o legitímnosti zvolenia Busha do čela americkej federácie. Mnohí poukazovali na fakt, že vo všeobecnom ľudovom hlasovaní zvíťazil jeho politický oponent Al Gore. Bush však získal v jednotlivých štátoch únie najviac voliteľov a po právnych ťahaniciach prišiel po ôsmich rokoch do Bieleho domu opäť republikán.
Popularita 43. amerického prezidenta dosahuje teraz takmer stratosférické výšiny. Bushova zahraničná politika a jeho odhodlanie potrestať tých, ktorí 11. septembra začali teroristickú vojnu proti Spojeným štátom, majú na tom najväčšiu zásluhu.
Rok 2001 bol skutočne výnimočný. Bush ho začal desiatkami stretnutí s voličmi, aby prinútil Kongres znížiť dane, pretože vo federálnom rozpočte bol obrovský prebytok. Dosiahol to. Snažil sa zreformovať americké školstvo. Aj to sa mu podarilo. Uprostred roka sa Američania začali postupne čoraz zhovievavejšie pozerať na nového politika, ktorý prišiel do Washingtonu z Texasu a priniesol si odtiaľ povestnú húževnatosť a pracovitosť.
Nie je typom intelektuála, tvrdili novinári, ale je to muž na pravom mieste, ktorý vie čo treba robiť. Bushovi sa darilo. Mal na svojej strane republikánsku väčšinu v Snemovni reprezentantov a v Senáte mali rovnaký počet kresiel republikáni a demokrati.
V lete došlo k prvému otrasu. Po tom, čo sa republikánsky senátor James Jefords stal nezávislým, sa Senát dostal do rúk demokratov. Krátko na to americkí národohospodári oznámili, že krajina sa dostáva po dekáde prosperity do hospodárskej recesie a federálny rozpočet sa zrejme ocitne opäť v deficite. Nedoriešené boli otázky reformy sociálneho zabezpečenia a zdravotníckej starostlivosti.
V Kongrese sa republikáni a demokrati na týchto dôležitých otázkach nevedeli dohodnúť. Po 11. septembri však unisono schválili každú pomoc navrhnutú Bushom či už pre New York, leteckým spoločnostiam, na ochranu pred bioterorizmom a iné veci. V zahraničí sa na prvé mesiace vlády prezidenta Busha pozerali s rozpakmi a niekde dokonca s nevôľou. Kritika sa vzniesla na jeho postoj k otázke protokolu o znížení emisií z Kjóta a jeho hrozbe, že ak nedôjde k zmene v dohode z roku 1972 o systémoch protiraketovej obrany (ABM), Washington od nej odstúpi. Kritika zo zahraničia smerovala aj k snahe prezidenta Busha vybudovať národný protiraketový dáždnik. Moskva, Peking ale aj západné krajiny vyslali varovne signály. Po útokoch z 11. septembra oceňujú Busha a jeho tím, že sa im podarilo dať opäť dohromady širokú koalíciu krajín a zapojiť OSN do boja proti teroristickej sieti Usámu bin Ládina v Afganistane.
Prezident Bush spoluobčanom povedal, že teroristické útoky Američanov zjednotili a umocnili ich odvahu v boji proti zlu. Bush musel v ostatných mesiacoch urobiť rozhodnutia, ktoré sa dotýkajú každodenného života Američanov. Ich bezpečnosť považuje za svoju prvoradú úlohu.
Američania majú teraz na čele krajiny muža, ktorému dôverujú a obdivujú ho - podľa najnovšieho prieskumu ešte viac ako zavraždenému prezidentovi Johnovi F. Kennedymu. Pred Bushom však stoja ďalšie vážne úlohy. Okrem iného musí rozhodnúť o tom, kam bude Amerika prenasledovať teroristov, ktorí opustili Afganistan a zrejme sa chystajú na nové útoky.
(Spolupracovník TASR William Guard) hy