Vatikán 14. marca (TASR) - Pápež Ján Pavol II. možno bude musieť zostať s trubicou v hrdle, ktorá mu má uľahčiť dýchanie, po zvyšok svojho života, čo zvyšuje riziko infekcie. Dnes to vyhlásili lekárski experti.
Deň po tom, čo 84-ročného pápeža prepustili z rímskej kliniky Gemelli, kde mu koncom februára vykonali tracheotómiu - chirurgické otvorenie priedušnice - experti uviedli, že personál, ktorý sa o hlavu katolíckej cirkvi stará, sa bude musieť oboznámiť s celou škálou rúrok, prístrojov a filtrov používaných u pacientov po tracheotómii.
Najväčšie sú obavy z infekcie, experti sa však zhodli, že riziko nie je veľké, ak bude pápežova dýchacia trubica (kanyla) udržiavaná v čistote.
"Určite, osoba, ktorá musí dýchať (priamo) cez priedušnicu, má väčšiu teoretickú možnosť infekcie ako ten, kto dýcha nosom a hrdlom," povedal profesor Roberto Filipo, špecialista rímskej univerzity. "Prirodzené filtre - nos a hrdlo - tam nie sú," dodal v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters.
Pápež, ktorý sa tracheotómii podrobil po urgentnej hospitalizácii 24. februára, vo Vatikáne pokračuje v dychovej a rečovej rehabilitácii.
"Ak by mal prechladnúť alebo dostať chrípku alebo infekciu v hrudnej oblasti, požiadavky (na čistenie trubice a údržbu) by sa zvýšili, keďže z jeho hrudníka by sa do trubice dostávalo viac výlučkov," povedal lekár Khalid Ghufoor pôsobiaci v londýnskych nemocniciach.
Samotná trubica by mohla zvýšiť riziko infekcie, ak by dráždila priedušnicu. Toto riziko je však výrazne obmedzené riadnou starostlivosťou o zariadenie, dodal Ghufoor. "Zdá sa, že hlavným rizikom pre neho je jeho všeobecný zdravotný stav a nie nejaké konkrétne ohrozenie z okolitého prostredia," povedal.
Obaja špecialisti sa zhodli, že Ján Pavol II. bude musieť s trubicou zostať do konca života kvôli tomu, že trpí Parkinsonovou chorobou, neurologickým ochorením, ktoré spôsobuje, že pacienti strácajú kontrolu nad svojimi svalmi. Choroba má okrem iného negatívne dopady na dýchanie.
Pápež v nedeľu po prvý raz po chirurgickom zákroku verejne hovoril a podľa lekárov svoj hlas bude môcť využívať aj v budúcnosti pri zachovaní primerane dobrej kvality hlasového prejavu.