Brusel/Záhreb 14. marca (TASR) - Ministri zahraničných vecí krajín EÚ na svojom bruselskom stretnutí v stredu podľa očakávaní schvália rámec pre prístupové rokovania s Chorvátskom, ktorý by mal byť jasným signálom pre Záhreb, že únia je pripravená rozhovory otvoriť, hneď ako Záhreb splní poslednú podmienku - plnú spoluprácu s haagskym tribunálom OSN. Dnes to vyhlásil zdroj luxemburského predsedníctva EÚ citovaný agentúrou HINA.
Podľa zdroja je veľmi pravdepodobné, že šéfovia diplomacií EÚ v stredu nedospejú k dohode v otázke Chorvátska a rozhodnú o odklade prístupových rokovaní. Negociačný rámec bude signálom, že prístupový proces nie je zastavený, ale že EÚ je pripravená rokovania začať hneď ako bude splnená zostávajúca podmienka, dodal zdroj.
To znamená, že ministri zahraničných vecí nestanovia nový dátum, ale skonštatujú, že rokovania sa začnú, keď bude spolupráca s haagskym tribunálom OSN úplná. Podľa zdroja väčšina členov EÚ si myslí, že stanovenie nového termínu by nebolo dobré vzhľadom na možnosť zopakovania sa súčasnej situácie.
Zdroj úplne nevylúčil možnosť, že Chorvátsko môže byť témou jarného summitu EÚ v dňoch 22.-23. marca. Napriek tomu, že jarné summity sa sústredia na ekonomiku, Chorvátsko môže byť prediskutované, ak o to členská krajina požiada, uviedol zdroj.
Lídri únie na summite v decembri 2004 stanovili 17. marec ako termín otvorenia prístupových rokovaní s Chorvátskom - za podmienky, že Záhreb dovtedy dokáže plnú spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Otvoreniu rokovaní však bráni skutočnosť, že Chorvátsko stále nezatklo generála Anteho Gotovinu, ktorý sa ukrýva od polovice roka 2001, keď ho ICTY obžaloval v súvislosti so zločinmi spáchanými na chorvátskych Srboch počas ofenzívy z leta 1995.
Otvorenie prístupových rokovaní je podmienené súhlasom všetkých členských krajín únie, väčšina je však proti. Záhreb podľa diplomatických zdrojov podporujú len Rakúsko, Maďarsko, Taliansko, Slovinsko a Slovensko.