Ženeva 31. decembra (TASR) - Príčinami, pre ktoré sa pomerne mladí ľudia z Európy, USA či Austrálie vydali na teroristické cesty v sieti al-Káida saudskoarabského multimilionára Usámu bin Ládina, sa zaoberá v dnešnom čísle švajčiarsky denník Le Temps.
Volajú sa John, Zacarias, Hervé, David a Richard, narodili sa vo Francúzsku, vo Veľkej Británii, v USA alebo v Austrálii. Dali sa do služieb islamistického terorizmu. Niektorí z nich sú už vo väzení a čakajú na súdny proces, ďalší zomreli v Afganistane v radoch milícií Usámu bin Ládina.
Francúzski vyšetrovatelia už naznačili jednu cestu k islamizmu. Prví islamistickí teroristi, zatknutí vo Francúzsku v hnutí alžírskeho hnutia Ozbrojená islamistická skupina (GIA), prešli z "malej" delikvencie k terorizmu. Spravidla žili na predmestiach veľkých miest neraz v chudobných pomeroch. Islamisti, o ktorých sa hovorí v spojitosti s al-Káida, prešli úplne inou cestou.
Vo väčšine prípadov je najväčším priestorom na verbovanie väznica. Podľa odborníkov teroristické siete využívajú techniku "vymývania mozgu" a mafiánstva. Spočíva v tom, že mladého naverbovaného človeka "namočia" do kriminálneho činu, po ktorom sa už nemôže vrátiť do normálneho spoločenského života.
V prípade ďalších naverbovaných do siete al-Káida išlo o podobnú formu boja, aká v 70. rokoch zaťahovala mladých obyvateľov európskych krajín do teroristických organizácií, alebo napríklad aj medzi bojovníkov latinskoamerického revolucionára Ernesta Che Guevaru, uzatvára Le Temps.