Washington 14. marca (TASR) - Päťdesiatšesť novinárov v rôznych častiach sveta prišlo o život kvôli svojej profesii v roku 2004. Minulý rok sa tak v tomto smere stal najkrvavejším za ostatné desaťročie. Informoval o tom dnes Výbor na ochranu novinárov (VON).
Vo všeobecnosti sa však novinárske povolanie stalo riskantnejším aj v iných smeroch. V Rusku a ďalších postsovietskych republikách, okrem troch pobaltských, sa zintenzívnili zásahy tamojších vlád proti slobode tlače. Celkovo 122 žurnalistov - z nich 42 v Číne - bolo kvôli svojej novinárskej činnosti zatknutých. Prvýkrát za ostatné tri roky uväznili v súvislosti s profesiou aj novinára v USA.
"Nikde inde nie je nová, tvrdá realita evidentnejšia ako v Rusku, kde čistky nezávislých hlasov v štátnej televízii a alarmujúce potláčanie spravodajského pokrývania rukojemníckej krízy v Beslane poznačili rok, v ktorom prezident Vladimir Putin nastolil nad médiami kontrolu sovietskeho typu," uvádza sa v správe s názvom Útoky na tlač v roku 2004.
Pokiaľ ide o bývalé sovietske republiky, pevná tradícia slobody tlače bola zavedená iba v troch pobaltských štátoch - Lotyšsku, Litve a Estónsku, tvrdí VON.
Vo zvyšných 12 republikách je vládna kontrola nad médiami prísnejšia než kedykoľvek od pádu sovietskeho zväzu, konštatuje VON, podľa ktorého však nádej na zmenu prináša nástup prozápadnej vlády na Ukrajine, nasledujúci po tamojších masových pouličných protestoch.
Svojím počtom 56 zabitých novinárov je rok 2004 najhorším od roku 1994, keď o život prišlo 66 novinárov. Veľkú časť z nich tvoria obete bojov v občianskej vojne v Alžírsku, kde armádou podporovaná vláda zvíťazila nad moslimskými extrémistami.
Jednoznačne najnebezpečnejšou krajinou zostáva aj naďalej Irak a v uplynulom roku došlo k dramatickému zvýšeniu rizika úmrtia v boji pre irackých novinárov. Väčšinu z 23 novinárov zabitých v tejto blízkovýchodnej krajine predstavujú práve Iračania. VON uvádza, že deväť z týchto 23 novinárov bolo zavraždených.
Väčšinu zo žurnalistov, ktorí sa ocitli za mrežami, zatkli na základe nejasných, vágnych obvinení z protištátnej činnosti.
Novinári zatknutí v Číne (42), na Kube (23), v Eritrei (17) a Mjanmarsku (11) tvoria viac ako tri štvrtiny z celkovo 122 novinárov, ktorí sa v roku 2004 ocitli za mrežami. Jediným Američanom, ktorý sa dostal do väzenia, je Jim Taricani z televíznej stanice WJAR-TV z mesta Providence v štáte Rhode Island, ktorý si odpykáva šesťmesačné domáce väzenie za odmietnutie zverejniť svoj informačný zdroj.