SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Mikla s Bezdedom konkurovali Bílej

V piatkovom finálovom hľadaní slovenskej SuperStar odbila v kategórii duetá druhá hodina intonačnej pravdy i osobnostnej a speváckej vyspelosti finalistov. Prvou bolo tretie, diskotékové kolo, keď museli súťažiaci speváci okrem sústredenia sa na svoj ...

V piatkovom finálovom hľadaní slovenskej SuperStar odbila v kategórii duetá druhá hodina intonačnej pravdy i osobnostnej a speváckej vyspelosti finalistov. Prvou bolo tretie, diskotékové kolo, keď museli súťažiaci speváci okrem sústredenia sa na svoj spevácky výkon koordinovať aj svoje pohyby a ignorovať nie vždy pohodlné oblečenie. Hľadanie kompatibility s nevyspytateľnosťou ďalšieho speváka, s ktorým treba spolupracovať, sa ukázalo byť novým nebezpečenstvom, na ktoré si budú musieť finalisti SuperStar zvyknúť, ak budú chcieť pokračovať v kariére.

Pre denník SME piatkové výkony finalistov v duetách zhodnotili renomovaní hlasoví pedagógovia Lenka Pauliková a Jaroslav Žigo.

LENKA PAULIKOVÁ (41). Vyštudovala spev na VŠMU, učí muzikálový spev na bratislavskom konzervatóriu, spolupracuje ako pedagóg vo viacerých divadlách.

JAROSLAV ŽIGO (47). Vyštudoval konzervatórium, pracuje ako hudobný a hlasový pedagóg. Založil rockovú a džezovú hudobnú školu, jedinú tohto druhu na Slovensku.

Zdenka Predná, Katka Koščová: obe si strihli aj falošný tón

Ako Paul McCartney a Michael Jackson - Say, say, say.

Lenka Pauliková: "Najväčším pozitívom duetu bola súhra speváčok. V spoločných pasážach výborne ladili a vzájomne sa dopĺňali. Horšie to bolo v sólových častiach, kde klavne v nižších polohách mali obe (výraznejšie Zdenka) problém. Obe sa istejšie pohybujú v strednej a vyššej polohe, tam ich hlasy znejú plnšie, farebnejšie a sú intonačne istejšie. Veľmi ma zaujala improvizácia na záver - to im naozaj vyšlo!"

Jaroslav Žigo: "Odspievali vyrovnanú spevácku partiu. V prvej slohe bola falošnejšia Koščová, v ďalšej za ňou nezaostávala Predná. Zaujímavé je, že refrény mali podstatne zosúladenejšie, čo sa nedá povedať o znášanlivosti farby hlasov."

Miro Jaroš, Robo Mikla: spolu im to vôbec neladilo

Ako Zucchero a Paul Young - Senza Una Dona.

Pauliková: "Z duetu som mala rozpačitý dojem. V sólových častiach sa objavili u Mira pekné momenty, znelejšie tóny, no frázu často nezvládol a skončil často falošne. Úplne čisto a farebne pekne znel jeho falzet. Robov výkon bol vyrovnanejší, bez vážnejších chýb. Horšie to bolo s ladením v spoločných refrénoch, ktoré zneli väčšinou veľmi falošne. Ich hlasy moc farebne neladia."

Žigo: "Slohy vynikli hlavne u Miklu, v rámci jeho možností boli zaspievané dobre. V refrénoch sa však šikovne schoval pod Jarošov hlas, ktorému tak vlastne umožnil prejaviť sa v horšom svetle. Komunikácia bola jednostranná. Jaroš so strachom a rešpektom načahoval ruku k Miklovi, ten si ho však vôbec nevšímal, čo sa prejavilo na nejednotnom rytmizovaní a frázovaní."

Martina Šindlerová, Tomáš Bezdeda: dobrý spev si žiadal aj temperament

Ako Chris Norman, Suzi Quatro - Stumblin In.

Pauliková: "Martina zvládla svoj part absolútne profesionálne, bez akéhokoľvek zaváhania. Podľa mňa to bol v ten večer jej najlepší výkon. Tomáš pri nej pôsobil trochu placho, chvíľami nežne flegmaticky a neviem posúdiť, či to bol zámer, alebo prejav neistoty. Ich hlasy farebne však spolu pekne ladili a aj divadielko pre obecenstvo bolo veľmi milé."

Žigo: "Duet je spojenie dvoch speváckych kvalít, v tomto takzvanom manželstve bol pod papučou Bezdeda s hlavným nedostatkom v dikcii anglického textu. Jeho silnou stránkou je spievanie v slovenčine. Martina nevyužila šancu preniesť na seba trochu Bezdedovho šarmu a bezhraničnej úprimnosti, jej úsmevy boli strojené, vnútorne nadalej zostala chladným vodcom. Celkový dojem: Chcelo to viac temperamentu, rockovej hravosti."

Miro Jaroš, Katka Koščová: jeden z najhorších duetov večera

Ako Žbirka a Kirschnerová - Oh me, oh my.

Pauliková: "Táto pomerne jednoduchá pieseň spôsobila Mirovi a Katke dosť problémov, zaspievať čisto dvojhlas v refréne sa im nepodarilo snáď ani raz. Svetlejšou stránkou boli sólové party, hlavne v začiatočných frázach. Hneď prvý dvojhlas však odhalil slabú stránku tohto páru - aj vzájomné ladenie. Ťažko posúdiť, kto mal na tom väčší podiel viny, mám pocit, že skôr Miro - svojím neistým tónom. Výsledok neznel dobre."

Žigo: "Jeden z najhoršie zaspievaných duetov. Popri toľkej falošnosti sa tažko dalo zhodnotiť všetko ostatné. Spevácke trápenie som preto vnímal ako príjemne vyzerajúci zamilovaný pár. Nechápem však, ako môže pieseň zhodnotiť predseda poroty, ktorý podľa svojho vyjadrenia nič nepočul. Alebo že by sa prejavil jeho alibizmus?"

Zdenka Predná a Tomáš Bezdeda: najlepší výkon bez falošných momentov

Pauliková: "Duet mi pripadal po všetkých stránkach najvydarenejší. V prvom rade mám pocit, že obom interpretom výrazne pomohla interpretácia v slovenčine. Text priniesol prirodzený výraz, celkový dojem bol presvedčivý a profesionálny. Hlasy oboch zneli veľmi vyrovnane, farebne pekne v sólach i v dvojhlasoch a nepostrehla som žiadne falošné tóny (u Zdenky asi prvýkrát). U oboch to bol určite najlepší výkon v ten večer a ako celok obstáli výborne i v porovnaní s pôvodnými interpretmi."

Žigo: "Obdivujem ich odvahu pri výbere skladby, pretože je to jeden z najkrajších a najťažších duetov s vynikajúcimi interpretmi Mirom Žbirkom a Marikou Gombitovou. Keď zoberieme do úvahy spevácku vyspelosť a naturálnu techniku Bezdedu a Prednej, tak zvládli tento duet nad očakávanie dobre po každej stránke. Intonačné, rytmické a artikulačné chyby či nedostatky vo frázovaní sú nepodstatné - a, nakoniec, nebolo ich tam až tak veľa, bolo už aj horšie. Tento pár ma veľmi potešil po každej stránke."

Robo Mikla, Martina Šindlerová: Robo horšie, Martina nepresvedčivo

Ako Kuly z Desmodu a Smatanová: Pár dní.

Pauliková: "Duet bol pre Roba ťažkou skúškou. Ocitol sa - čo sa týka tóniny i žánru - mimo svojich prirodzených dispozícií. Nízka tónina a melodické vedenie frázy ho obrali o jeho rockovo znelý tón, a tak nemohol konkurovať znelému hlasu Martiny, ktorej poloha naopak sedela. Výsledok bol preto nevyrovnaný, značne v prospech Martiny. Hoci u Roba sa objavila aj pekná, zamatová farba hlasu, mäkkosť a cit, ktorý doteraz neukázal. Záver bol dosť rozpačitý."

Žigo: "Chytili sa až v druhej polovičke skladby. Prekvapilo ma, že aj taká skúsená a vyspelá speváčka, ako je Martina, nemala úplne presvedčivú intonáciu. Pod výkon Roba Miklu sa podpísalo nielen to, že mu nesedela tónina, ale aj to, že pristupoval k celému spievaniu s Martinou s veľkým rešpektom a zodpovednosťou. Bolo by to lepšie, keby pôsobil spontánne a uvoľnene, tak ako v predošlých kolách. Chýbala mu jeho typická výbojnosť."

Martina Šindlerová, Katka Koščová: spevácky súboj so slušným výsledkom

Ako dve Cher: The shoop shoop song.

Pauliková: "Stretli sa dve vynikajúce speváčky, chvíľami som mala pocit, že ide o spevácke preteky - v pozitívnom slova zmysle! Pieseň mala potrebný drive, hlasy oboch zneli v sólach i v spoločných pasážach s absolútnou istotou, výborne ladili, spievali s patričným nasadením. No Katka pôsobila trochu dravší, i keď rozdiel nebol výrazný. Katke sadla tá pieseň v piatok najviac. Len v závere upadla vystavaná atmosféra."

Žigo: "Veľmi dobré speváčky predviedli skôr spevácky súboj, s ktorým však mohli počkať až do finále. Aj keď celkový dojem bol vďaka veľkému hitu dobrý. Nedostatky boli rovnaké u oboch: nejednotné frázovanie, nejednotná výstavba a predstava o obsahu skladby, nie bezchybná intonácia. Vyvolávalo to dojem že ich hlasy sa k sebe nehodia."

Zdenka Predná, Miro Jaroš: najpôsobivejší zážitok večera

Ako Youssou n'Dour and Neneh Cherry: 7 seconds.

Pauliková: "Tento neľahký duet bol pre mňa celkom príjemným prekvapením zo strany oboch interpretov. Pre Mira to bolo v ten večer po všetkých stránkach najvydarenejšie číslo. Až na pár tónov, ktoré občas ušli obom, to boli pekné spevácke výkony a u Mira som dokonca počula prvýkrát plný, opretý tón v najvyššej sólovej pasáži piesne! Ak to myslí so spevom vážne, mal by začať technicky pracovať na hlase - aby nadobudol tónovú aj intonačnú istotu, ktorá mu zatiaľ chýba."

Žigo: "Duet patril medzi najkrajšie zážitky večera. Tu bolo vidieť, o čom je spievanie v dvojici. Jaroš a Predná nepatria medzi najvirtuóznejších a najlepších spevákov sútaže, ich dispozície a atribúty - intonácia, rytmus, technika, atakďalej - sú skôr priemerné. Ale určite aj zásluhou dobre vybratej skladby vznikol jeden z najlepších a najpôsobivejších výkonov. Bol to vyrovnaný pár so všetkými plusmi a mínusmi a nesúhlasím s hodnotením Haberu a Lučeniča, že prvé husle hrala Zdenka."

Tomáš Bezdeda, Robo Mikla: najlepší zabávači večera

Ako Věra Bílá a Vidiek: Ó, maňo.

Pauliková: "Číslo, vhodne zaradené na záver, bolo zábavným odľahčením večera. Tomášovi trochu robilo problém ladenie, ktoré však spôsobila vysoká poloha jeho partu, celkovo však chalani predviedli vtipnú spevácko-tanečnú šou, ktorú by som nerada prísne odborne hodnotila."

Žigo: "Šlo o zábavu a šou, Mikla a Bezdeda boli najlepší zabávači večera, ak nie celého doterajšieho priebehu súťaže. Pri takýchto učenlivých a vynikajúcich žiakoch-zabávačoch je smiešne zaoberať sa hodnotením nepodstatných vecí ako je intonácia či rytmus."

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 4. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 5. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 6. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 7. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 8. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 9. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 10. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 787
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 679
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 414
 4. Aká je chémia vôní 11 399
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 303
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 774
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 642
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 262
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 720
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Trump požiadal súd vo Wisconsine o zneplatnenie časti hlasov

Trumpovi právnici žiadajú, aby bolo zneplatnených viac ako 221 000 hlasov.

Americký prezident Donald Trump.
József Szájer.

Francúzsko plánuje spustiť očkovanie proti koronavírusu v apríli

Eiffelova vež sa pre turistov sprístupní od 16. decembra .

Ganc pohrozil odchodom z koalície, ak Netanjahu nepodporí návrh rozpočtu

V Izraeli opäť hrozia predčasné parlamentné voľby.

Izraelský minister obrany Benny Ganc.