Bagdad 13. marca (TASR) - Hlavné iracké strany dnes uviedli, že sa im nepodarilo dosiahnuť dohodu o vytvorení novej vlády pred prvým zasadnutím parlamentu, čo zmarilo nádeje, že kabinet sa začne čo najskôr venovať problému neutíchajúceho násilia.
Viceprezident Rodž Šawís informoval, že rozhovory medzi šiitskou alianciou, ktorá zvíťazila v historických voľbách, a kurdskou koalíciou, ktorá skončila na druhom mieste, budú pokračovať po otváracom zasadnutí parlamentu.
Parlament sa má zísť na prvom zasadnutí v stredu, viac než šesť týždňov po voľbách, ktoré dali mnohým Iračanom nádej, že nová vláda zasiahne proti násilnostiam zo strany prevažne sunnitských vzbúrencov.
Mnohí Iračania vyčítajú politikom, pre ktorých podľa vlastných slov riskovali životy, keď išli 30. januára hlasovať, predlžovanie politického vákua.
Obe koalície sa podľa predošlých vyjadrení ich predstaviteľov stále nedohodli na rozdelení hlavných vládnych postov a rozšírení kurdského autonómneho regiónu na severe.
Ahmad Šalábí, popredný člen šiitskej Zjednotenej irackej aliancie, sa tento víkend vrátil s prázdnymi rukami z cesty do irackého Kurdistanu, kam išiel s cieľom zachrániť navrhovanú kurdsko-šiitsku koalíciu, ktorá by mala dvojtretinovú väčšinu potrebnú na vytvorenie vlády.
Kurdskí politici odmietli snahy šiitskej aliancie pripísať im zodpovednosť za uviaznutie rokovaní. Kurdský vicepremiér Barham Salih uviedol, že sú ochotní vzdať sa prezidentského úradu, ak sa šiiti vzdajú premiéra v prospech sunnitov.
Kurdi žiadajú post prezidenta pre svojho lídra Džalála Talabáního a jeden z hlavných rezortov - vnútra, financií alebo obrany. Chcú tiež, aby sa ich podiel na príjmoch zo severoirackej ropy zvýšil zo 17 na 25 percent, ako aj zahrnutie Kirkúku do ich nového federálneho regiónu.
Sunnitskí Arabi, za Saddáma Husajna dominantná skupina v Iraku, voľby do značnej miery bojkotovali a v novom parlamente budú mať len malé zastúpenie.
Prevažne sunnitskí povstalci uskutočňovali čoraz odvážnejšie útoky na šiitske a oficiálne ciele v kampani za zvrhnutie Spojenými štátmi podporovanej vlády a narušenie úsilia o vytvorenie nového kabinetu.
Pri najkrvavejšom z nedávnych útokov zabil samovražedný atentátnik vo štvrtok počas šiitskeho pohrebu v Mosule najmenej 50 ľudí. Vo vyhlásení na internete sa dnes k činu priznala málo známa sunnitská skupina Džamáat Džund as-Sahábá (Vojaci spoločníkov proroka), ktorá pohrozila ďalšími útokmi na šiitov.