Londýn 11. marca (TASR) - Britská Snemovňa lordov schválila dnes vládny návrh protiteroristického zákona, čím ukončila patové postavenie medzi vládou a opozíciou v parlamente. Očakáva sa, že návrh dostane formálny súhlas kráľovnej ešte dnes a okamžite nadobudne platnosť.
Členov Snemovne Lordov, ktorí počas týždňa návrh odmietali, napokon uspokojil prísľub premiéra Tonyho Blaira, že dostanú možnosť zákon zásadne pozmeniť v budúcom roku.
Blair sa celý týždeň snažil prekonať nesúhlas oponentov so zákonom, ktorý dáva vláde právomoc prijímať tvrdé opatrenia proti podozrivým teroristom bez potreby súdneho konania.
Vláda tvrdí, že potrebuje nové právomoci pre zabránenie teroristickému útoku a bude ich využívať len zriedkavo a výlučne v prípadoch, kde podozrivého nemožno postaviť pred súd vzhľadom na príliš chúlostivé dôkazy na to, aby boli odhalené verejne.
Oponenti uvádzali, že zákon je nedostatočne pripravený a oslabil by občianske slobody. Diskusia o návrhu v parlamente uviazla najmä na požiadavke opozície, aby bola platnosť zákona obmedzená na maximálne rok od prijatia.
Parlamentné zasadnutie o zákone, ktoré sa začalo vo štvrtok dopoludnia, bolo najdlhším zaznamenaným - trvalo vyše 30 hodín. Blair dnes ponúkol kompromis so stanovením časového plánu na zmenu zákona parlamentom po očakávaných májových voľbách, požiadavku na automatické vypršanie jeho platnosti však odmietol.
Líder hlavnej opozičnej Konzervatívnej strany Michael Howard v reakcii vyjadril spokojnosť s ústupkami vlády, ktoré podľa jeho slov riešia jeho výhrady.
Vláda naliehala na uzákonenie nových právomocí pred 14. marcom, kedy vyprší platnosť zákona, ktorý jej umožňuje držať cudzincov podozrivých z terorizmu vo väzbe na neurčitú dobu bez obvinenia. Najvyšší britský súd rozhodol, že tento zákon porušuje ľudské práva.