Šéf dánskej diplomacie Per Stig Möller v Kodani vyhlásil, že lopta je jednoznačne na strane Záhrebu. Kým z vojnových zločinov podozrivý generál Ante Gotovina nebude zadržaný, nemôže byť o začatí prístupových rokovaní s Chorvátskom ani reči, vyhlásil.
"Ak hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponte tvrdí, že spolupráca s ICTY nie je uspokojujúca, predstavuje to neistotu, ktorú však spôsobuje samotné Chorvátsko. Celý čas sme upozorňovali na tento problém, takže by ho teraz mali sami vyriešiť," povedal dánsky minister zahraničných vecí.
Chorvátsky premiér Ivo Sanader dnes v Bratislave ubezpečil, že jeho krajina robí všetko preto, aby vyriešila túto poslednú otvorenú otázku. Nikto by podľa jeho slov neriskoval odloženie začiatku prístupových rokovaní kvôli ktorémukoľvek jednotlivcovi. Štátne inštitúcie nemajú ani jednu informáciu, ktorá by naznačovala, že Ante Gotovina sa zdržiava na území krajiny, podčiarkol a vyzval súčasne krajiny, ktoré tvrdia opak, aby sa so Záhrebom podelili o konkrétne informácie.
Štvrtkové rokovanie veľvyslancov 25 členských krajín EÚ v Bruseli sa skončilo bez dohody o tom, či sa na budúci týždeň začnú prístupové rokovania s Chorvátskom. Ich štart v plánovanom termíne 17. marca je však veľmi nepravdepodobný. Predsedníctvo EÚ po diskusii dospelo k záveru, že nie je dohoda, že Chorvátsko splnilo podmienku plnej spolupráce s tribunálom OSN, oznámili diplomatické zdroje. Väčšina členských krajín na čele s Britániou, Holandskom a Švédskom sa vyslovila proti otvoreniu rokovaní. Záhreb naopak jasne podporili Slovensko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko.
Veľvyslanci sa stretnú opäť v utorok a konečné rozhodnutie príjmu ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťpäťky v stredu 16. marca. Začiatok prístupových rokovaní musí dvadsaťpäťka schváliť jednomyseľne.