Peking 14. marca (TASR) - V súvislosti s plánmi Spojených štátov na vybudovanie národného protiraketového obranného systému (NMD) chce Peking o celej záležitosti rokovať s Washingtonom.
Ša Cu-kchang, riaditeľ oddelenia pre kontrolu zbrojenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí, dnes uviedol, že chce rokovať s Washingtonom o systéme NMD, s ktorým nesúhlasí Čína ani Rusko. Cieľom týchto rokovaní by malo podľa jeho slov byť zmenšenie vzájomných rozporov v tejto otázke.
"Sme pripravení viesť dialóg a hovoriť s nimi (Američanmi)," povedal dnes na tlačovej konferencii v Pekingu Cu-kchang a súčasne znovu zopakoval odmietavé stanovisko Číny k vybudovaniu NMD. To by podľa jeho slov ohrozilo bezpečnosť Číny. Cu-kchang opäť pripomenul, že realizácia podobného projektu by viedla k narušeniu globálnej strategickej rovnováhy, novým pretekom v zbrojení a paralyzovaniu procesu kontroly zbrojenia.
Cu-kchang zároveň varoval Spojené štáty, aby nepredávali Taiwanu deštrukčné zariadenie Aegis, čo by mohlo súvisieť s americkou protiraketovou obrannou sieťou, a to je podľa Pekingu "veľmi, veľmi vážne". Čína rozhodne nesúhlasí s predajom akýchkoľvek zbraní tomuto ostrovu, ktorý Peking považuje za svoju odštiepeneckú provinciu a "systém Aegis je to najhoršie", povedal Cu-kchang.
Čína je pripravená viesť dialóg s USA o raketovej obrane a podobnú diskusiu chce presadiť aj Moskva s európskymi spojencami Washingtonu. Rozhovory by sa mohli začať už tento mesiac počas návštevy vedúceho čínskeho odborníka na zahraničnú politiku Čchien Čchi-čchena vo Washingtone a v New Yorku. Čchien bude prvým čínskym lídrom, ktorý od januárovej inaugurácie amerického prezidenta Georgea W. Busha navštívi Spojené štáty. Cu-kchangovo oddelenie poverilo Čchena, aby v USA preddiskutoval "rokovacie body" o NMD.
Čína sa obáva, že americký protiraketový dáždnik otupí aj tak malý obranný nukleárny potenciál najľudnatejšej krajiny sveta. Kontinentálna Čína je frustrovaná aj z toho, že lokálna verzia NMD by sa mohla objaviť aj v jej tesnom susedstve - na Taiwane, čo by podstatne skrížilo plány Pekingu na návrat čínskej "odštiepeneckej" provincie do "náruče vlasti".
George W. Bush však tvrdí, že USA takýto systém potrebujú ako záruku proti prípadným útokom takých protivníkov, ako je Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) alebo Irak, čo je však podľa Pekingu prehnané, pretože vybudovaním systému "absolútnej bezpečnosti" NMD sa Washington môže veľmi pravdepodobne stať predmetom šikanovania zo strany iných krajín.
"Vybudovanie NMD sa podľa Cu-kchanga rovná uhaseniu smädu vypitím jedu".