Paríž/Štrasburg 14. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok predložila direktívu vzťahujúcu sa na ochranu životného prostredia prostredníctvom trestného práva. Jej cieľom je dosiahnuť, aby jednotlivé štáty Európskej únie (EÚ) trestali - aj vysokými trestami odňatia slobody - tých, čo nesú zodpovednosť za poškodzovanie životného prostredia, informuje v dnešnom čísle denník Libération.
Ekologické katastrofy nepoznajú hranice a šíria sa ďalej, ale, naopak, hranice sú neraz veľmi pevné, keď sa hľadajú páchatelia, zodpovední za trestné činy proti životnému prostrediu. Obvinenia, niekedy ani nesformulované, v jednotlivých krajinách veľmi rozdielne a málo odstrašujúce tresty, neúčinná spolupráca medzi súdmi - to všetko je prekážkou pri potieraní poškodzovania a páchania trestných činov na životnom prostredí, uvádza denník.
Návrh EK je premiérou v tejto oblasti, komentuje Libération, lebo Brusel sa doteraz držal stranou od problematiky ekologických trestov. Komisár EÚ pre rezort spravodlivosti a vnútra Antonio Vittorino, predkladateľ návrhu, vyjadril názor, že je potrebné, aby jednotlivé krajiny únie zaviedli trestné sankcie, ktoré by odrážali postoj kvalitatívne inej spoločnosti, ako je tá, čo zastáva názor vyjadrený vo forme len administratívnych sankcií, odškodnením a podobne.
Navrhované trestné sankcie majú byť aj správou pre porušovateľov životného prostredia, ktorí pri činnosti "racionálne" rátajú s jeho poškodením. Komisár Vittorino navrhuje, aby každá členská krajina EÚ zaviedla do svojej legislatívy "efektívne, proporčné a odstrašujúce trestné sankcie" a medzi nimi, v prípadoch závažného poškodenia životného prostredia, aj "vysoké tresty odňatia slobody" pre zodpovedné osoby za znečistenie, respektíve poškodenie životného prostredia.
V smernici sa neuvádza stropný trest, lebo EK rešpektuje kompetencie každej členskej krajiny, uvádza denník. V trestoch sa má zohľadniť fakt znečistenia, ale aj fakt, že sa neurobilo nič, aby sa znečisteniu predišlo.
Návrh direktívy musia schváliť kvalifikovanou väčšinou ministri 15 členských krajín EÚ, uzatvára Libération.