Ženeva 9. marca (TASR) - Popredná americká skupina pre ľudské práva vyzvala dnes komisiu OSN, aby odsúdila Washington za "systematické používanie mučenia a týrania" osôb, ktoré USA zadržiavajú v zahraničí.
Podľa newyorskej organizácie Human Rights Watch (HRW) by sa Komisia OSN pre ľudské práva, ktorej výročné zasadnutie sa začína budúci pondelok, mala vysloviť proti "zmiznutiam, mučeniu a ďalšiemu zlému zaobchádzaniu s osobami zadržanými Spojenými štátmi v ich globálnej vojne proti terorizmu".
USA nie sú zďaleka najväčším porušovateľom ľudských práv na svete, sú však najvplyvnejšie a nerešpektovaním medzinárodných noriem dávajú zlý príklad a narúšajú ich, tvrdí HRW.
Washington odmieta obvinenia, že jeho ozbrojené sily využívajú mučenie.
Americká vláda však priznala, že od útokov z 11. septembra 2001 boli viacerí väzni poslaní na vypočúvanie do Saudskej Arábie a Egypta, krajín, ktoré ministerstvo zahraničných vecí USA obvinili z týrania väzňov.
Okrem toho boli americkí vojaci obvinení zo zneužívania zadržaných v Iraku a Afganistane, hoci podľa Washingtonu išlo o izolované incidenty nepredstavujúce oficiálny postup.
Podľa HRW však nie sú vypočúvacie metódy USA len produktom niekoľkých zlých osôb, ale "rozhodnutiami prijatými na najvyšších úrovniach vlády".
Komisia OSN, ktorá každý rok v marci a apríli zasadá šesť týždňov v Ženeve, nikdy nerokovala o kritike USA. Člena Bezpečnostnej rady OSN naposledy odsúdila v roku 2001, išlo o Rusko v súvislosti s Čečenskom.
HRW tiež vyjadrila nádej, že komisia bude kritizovať kroky Ruska v kaukazskom regióne, kde sa zvýšil počet zabití a došlo k "prudkému nárastu zmiznutí". Čína a Kuba sú ďalšími dvoma štátmi, ktoré si zaslúžia odsúdenie, zatiaľ čo komisia by mala ustanoviť osobitného vyslanca pre preskúmanie rozsiahleho porušovania ľudských práv v Sudáne.
Všetky tri krajiny patria k 53 členom komisie OSN, ktorá kedysi mala za cieľ poukazovať na porušovateľov ľudských práv, v posledných rokoch sa však z veľkej časti vyhýbala kritike jednotlivých štátov.
Zdráhanie odsudzovať odráža skutočnosť, že situácia v oblasti ľudských práv v asi polovici súčasných členských štátov by veľmi neobstála pri starostlivom skúmaní, tvrdí HRW.