Štrasburg 9. marca (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu sú presvedčení, že lisabonská stratégia by mala byť na nasledujúcich päť rokov "najvyššou prioritou pre EÚ". Európsky parlament dnes schválil spoločné uznesenie o strednodobej revízii Lisabonu. Päťstoštrnásť poslancov hlasovalo za, 110 proti a 20 sa zdržalo hlasovania.
Parlament je toho názoru, že trvalo udržateľný rast a zamestnanosť sú najnaliehavejšími cieľmi v rámci posilňovania hospodárskej výkonnosti Európy. Poslanci sa domnievajú, že je stále potrebné vyvinúť intenzívnejšie úsilie o dotvorenie vnútorného trhu. Podľa nich je na členských štátoch, aby sa vyrovnali so štrukturálnymi reformami, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie európskeho sociálneho modelu.
Uznesenie hovorí, že na dosiahnutie cieľov hospodárskej a sociálnej politiky a politiky v oblasti životného prostredia treba zabezpečiť trvalo udržateľné makroekonomické prostredie orientované na rast. Práve to je predpokladom medzinárodnej konkurencieschopnosti Európy. Poslanci poznamenávajú, že k splneniu cieľov patrí "dynamický hospodársky rozvoj, rozvoj pracovného trhu, ako aj stabilná mena, znižovanie zadlženosti štátu a štátnych deficitov a trvalé zabezpečenie starostlivosti o starších ľudí".
Ako uviedlo pre TASR Tlačové oddelenie EP, parlament zdôrazňuje v uznesení, že k dosiahnutiu cieľov lisabonskej stratégie je potrebné taktiež uznať prínos malých a stredných podnikov. Ďalej vyzýva Európsku komisiu, aby predložila tretiu smernicu o liberalizácii trhu s energiou, s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých aktérov a všetky druhy energie, vrátane obnoviteľnej. Podľa poslancov je potrebné zvýšiť výdavky na poľnohospodárstvo v rámci rozvoja vidieka, týkajúce sa najmä vzdelávania mladých farmárov. Nepovšimnuté nezostali ani environmentálne technológie a potreba rýchlej výstavby projektov transeurópskych sietí.
Poslanci zastávajú názor, že dosiahnutie uspokojivej dohody o novej legislatíve o chemických látkach (REACH) by poskytlo jasný príklad lisabonskej stratégie v praxi. Zároveň žiadajú EK, aby preverila súlad všetkých predbežných legislatívnych návrhov s cieľmi lisabonskej stratégie. V budúcnosti sa budú pravidelne uskutočňovať konzultácie s EP. Podľa EP je silné partnerstvo EP a EK a EP a národných parlamentov, spolu so zvýšenou účasťou regionálnych a miestnych orgánov, je kľúčom k dosiahnutiu úspechu".
Na budúci týždeň, 16.-17. marca, sa bude konať v Bruseli medziparlamentná konferencia, ktorá sa uskutoční s cieľom podporiť spoluprácu medzi národnými parlamentmi a Európskym parlamentom. Parlament špeciálne vyzýva účastníkov summitu, aby prijali právny rámec EÚ upravujúci služby všeobecného záujmu, ktorý zabezpečí kvalitu a dostupnosť služieb pre všetkých Európanov.