Filadelfia 9. marca (TASR) - Bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d'Estaing je presvedčený, že ústava EÚ bude ratifikovaná všetkými 25 členskými štátmi únie. Povedal to v noci nadnes v prejave v americkej Filadelfii - kolíske Spojených štátov, kde sa debatovalo o Deklarácii nezávislosti a kde bola navrhnutá a napokon v roku 1787 aj schválená Ústava USA.
Zmluva o ústave EÚ má stovky strán, je teda obsažnejšia ako americká ústava, ktorá má 5000 slov. Obsah euroústavy zasiahne do života 455 miliónov občanov EÚ hovoriacich 22 jazykmi, kým americká ústava v čase svojho vzniku - v 18. storočí - len 3,5 milióna ľudí.
"Stavitelia modernej Európy nebudujú národ, budujú kontinent," skonštatoval d'Estaing a poznamenal, že európske štáty majú vlastné právne systémy.
Členovia Konventu o budúcnosti EÚ, ktorý pripravoval návrh euroústavy a ktorému dďEstaing predsedal, boli postavení pred rovnakú dilemu ako otcovia-zakladatelia ohľadom rozdelenia moci medzi veľké a malé členské štáty. Kým v Spojených štátoch rozhoduje dvojkomorový zákonodarný zbor, v EÚ sa bude od novembra 2009 rozhodovať dvojitou väčšinou najmenej 55 percent členských štátov, ktorých však nesmie byť menej ako 15, a musia zároveň predstavovať aspoň 65 percent obyvateľov. Do novembra 2009 sa bude rozhodovať podľa rozdelenia hlasov zo Zmluvy z Nice.
Všeľudové hlasovanie o návrhu európskej ústavnej zmluvy sa vo Francúzsku uskutoční 29. mája. Prezident Jacques Chirac ho vypísal na skorší termín, ako sa očakávalo, lebo stanovením skoršieho termínu referenda chce podľa politických pozorovateľov dať menej času odporcom európskej ústavy na negatívnu kampaň.
Tamojší oponenti ústavy tvrdia, že dá príliš veľa právomocí Bruselu alebo ohrozí požadované ochranné opatrenia na trhu práce vo Francúzsku. Proti ústave sú komunisti a ultrapravicový Národný front. Stúpenci ústavy argumentujú, že budúcnosť Francúzska je v Európe, ktorá je zjednotená ekonomicky, politicky a sociálne.
Španielsko ako prvá členská krajina EÚ vyslovilo súhlas s európskou ústavnou zmluvou v ľudovom hlasovaní 20. februára. Euroústavu budú schvaľovať v referendách aj v Dánsku, Veľkej Británii, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Poľsku, Portugalsku a Česku.
Európsku ústavu ratifikovali parlamentnou cestou len tri členské štáty - Litva, Maďarsko a Slovinsko. Schvaľovanie návrhu európskej ústavnej zmluvy čaká aj slovenský parlament.
1 20 pel ed