Madrid 30. decembra (TASR) - V západných spoločnostiach sa za politicky nekorektné považuje diskriminácia sexuálnych, rasových či náboženských menšín - ale existuje iná skupina, ktorej práva nikto nebráni. Sú to škaredí.
Čo potom, pýtajú sa španielske médiá, ak ste jednoducho škaredý? Môžete sa nekonečne hnevať na relativitu pojmu krása alebo väčšej dôležitosti vnútornej ako vonkajšej krásy. Ale jedna vec je istá: ak vážite viac ako 100 kilogramov, máte nos ako zemiak a okázalé materské znamienko pokrývajúce polovicu vašej tváre alebo iné rovnako neatraktívne fyzické črty, vaše šance v živote sa povážlivo zmenšujú. Množstvo štúdií ukazuje, že krásni majú všetko lepšie, od väčšieho počtu potenciálnych sexuálnych partnerov až po vyššiu kariéru a oveľa láskavejší prístup zo strany predavačov.
Rodičia dávajú prednosť pekným deťom pred ich škaredšími súrodencami a tá istá nespravodlivosť prechádza celým životom. Dvadsaťštyriročná Maria Dardeová si nemôže nájsť prácu, pretože váži 165 kilogramov. Kedykoľvek volá potenciálnym zamestnávateľom, varuje ich pred svojou váhou, aby ich ušetrila prekvapenia, keď ju uvidia, uviedla pre španielsky denník El Mundo. "Hovorím im, že som obézna - a odpoveď je takmer vždy: Nie."
Niektorí ľudia, ktorých ich kolegovia pokladajú za neatraktívnych, idú tak ďaleko, že odchádzajú zo štúdií alebo zamestnania a nikdy nevychádzajú z domu, aby sa vyhli diskriminácii, dodáva psychologička a odborníčka na vzhľad tela Rosa Raichová. "Vždy sú tam, viac či menej, zdržanlivé pohľady, veselé poznámky povedané tichým hlasom," tvrdí jedna obézna žena. "Nakoniec stratíte svoju ženskosť a dávate prednosť tomu, aby ste sa ukrývali v beztvarých šatoch. Iní ľudia vám nedajú šancu."
Celebrity od Eleanory Rooseveltovej po Napoleona a ruského spisovateľa Leva Tolstého trpeli pre svoj vzhľad a ten posledný napísal, že si myslel, že nemôže exitovať "žiadne šťastie na svete" pre človeka s nosom tak širokým a perami tak tlstými ako jeho.
Fyzický výzor má istú dôležitosť vo všetkých spoločnostiach, ale málokedy bol tak dôležitý ako v individualistických západných societach. Mnoho španielskych firiem úplne otvorene kladie "dobrý vzhľad" medzi požiadavky pre zamestnancov. Zistilo sa napríklad, že plešatí muži majú horšie šance na trhu práce, než tí s dostatkom vlasov. Napriek tomu sú neatraktívni ľudia často lepšími profesionálmi, než ich dobre vyzerajúci kolegovia, pretože majú potrebu rozvíjať svoj charakter, aby kompenzovali svoj nezmeniteľný výzor, povedal pre El Mundo profesor etiky Juan Antonio Herrero Brasas.
Niektorí "škaredí" sa teraz začínajú otvorene stavať proti tyranii diét a plastických chirurgov a požadujú, že spoločnosť musí uznať ich právo byť takými, akí sú, dokonca vytvárajú právne nástroje na svoju obranu. "Nezáleží na tom, ako vyzeráte, ale záleží oveľa viac na tom, ako sa cítite, že vyzeráte," radí jeden madridský psychológ.
"V skutočnosti neexistujú škaredí ľudia," poznamenáva sociálna pracovníčka, 33-ročná Isabela Castelnouová, ktorá dokonca pracovala ako predajca výrobkov na chudnutie, napriek tomu, že váži 111 kilogramov. Castelnouová spustila internetovú stránku, aby bránila obéznych v spoločnosti, ktorej odborníci na krásu vnímajú obezitu za najhorší hriech zo všetkých. Internetová stránka ponúka tučným ľuďom spoločenské a lekárske rady a podporuje ich práva, ktoré, ako tvrdí, zahrňujú právo na prácu a právo kúpiť si vhodné šaty.