Moskva 8. marca (TASR) - Zavraždený vodca čečenských povstalcov Aslan Maschadov vytvoril ako vojenský veliteľ z neusporiadanej skupiny bojovníkov silu, ktorá vyrovnane čelila ruskej armáde. Ako čečenský prezident však strácal podporu a povstalci podnietili novú vojnu s Ruskom, ktorá ukončila jeho vládu.
Maschadov sa narodil v roku 1951 v Kazachstane, kam Čečencov za vlády Josifa Vissarionoviča Stalina hromadne deportovali v roku 1944. Mal šesť rokov, keď jeho rodine umožnili návrat do Čečenska. V roku 1969 vstúpil do armády, po štúdiách v Tbilisi a Leningrade slúžil ako veliteľ na Ďalekom východe a v Maďarsku.
Za dve desaťročia dosiahol výborný vojak a stratég hodnosť generála a v januári 1991 bol náčelníkom štábu delostreleckej divízie v Litve, keď sovietske špeciálne jednotky rozpútali brutálny zákrok proti demonštrantom za nezávislosť.
Maschadov tieto udalosti podľa správ neskôr vnímal s ľútosťou a do konca roku 1992 odišiel z armády. Vrátil sa do Čečenska, kde ďalší bývalý sovietsky generál Džochar Dudajev viedol úsilie za nezávislosť ako vtedajší prezident republiky.
Maschadov bol náčelníkom štábu čečenských síl, keď Rusko začalo v roku 1994 vojnu proti separatistom. Po zabití Dudajeva v apríli 1996 prevzal plnú kontrolu nad silami; v auguste povstalci vtrhli do metropoly Groznyj, kde uviazli tisíce ruských vojakov.
Operácia presvedčila Kremeľ, aby rokoval o ukončení vojny. Maschadov podpísal s ruským vyslancom dohodu o prímerí, ktorá viedla k stiahnutiu ruských vojsk, neriešila však kľúčovú otázku politického postavenia Čečenska.
V októbri 1996 sa Maschadov stal novým čečenským premiérom a v januári 1997 ho zvolili za prezidenta. Neuspel však v úsilí o získanie pomoci a investícií, v regióne vzrastala kriminalita a predovšetkým únosy, ktoré urobili z Čečenska jedno z najnebezpečnejších miest sveta.
V chaotickom medzivojnovom období čelil Maschadov, umiernený moslim, rastúcej opozícii zo strany nového zástupcu veliteľa čečenských síl Šamiľa Basajeva a ďalších radikálnych moslimov, ktorí chceli premeniť Čečensko na fundamentalistický islamský štát.
V Moskve medzitým rástla neochota rokovať s Maschadovom, ktorého vláda sa pokúsila nastoliť určitú kontrolu nad rebelskými skupinami, avšak neúspešne. Po útokoch Basajevových síl v susednom Dagestane sa ruské jednotky v septembri 1999 vrátili do odštiepeneckej republiky. Pri intenzívnej ofenzíve na Groznyj Maschadov s vládou z metropoly utiekol.
Jeho zástupcovia uvádzali, že ostal v Čečensku. Spolu so svojimi hovorcami vydával vyhlásenia vyzývajúce na rozhovory a popierajúce účasť na teroristických útokoch. Kremeľ výzvy na rokovania odmietal a Maschadovovi pripisoval zodpovednosť za krvavé operácie. Minulý týždeň Maschadov požiadal o priame stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s tým, že by mohlo viesť k mieru. Varoval zároveň, že prídu ďalšie útoky, ak ruskí činitelia budú odmietať rozhovory.