Kuvajt 7. marca (TASR) - Stovky kuvajtských aktivistiek a ich mužskí stúpenci pochodovali dnes k parlamentu na najväčšej demonštrácii za volebné právo žien v tomto arabskom konzervatívnom štáte, ktorého vláda vyzvala poslancov na urýchlenú diskusiu o reformách v tomto smere.
Krok vlády je dosiaľ najjasnejším náznakom toho, že čisto mužská demokracia Kuvajtu, ktorý je vyše desať rokov dôležitým spojencom USA, by mohla čoskoro umožniť ženám hlasovať a uchádzať sa o funkcie vo voľbách.
S heslami ako "Polovica demokracie nie je demokraciou" a "Práva žien, teraz!" sa približne 700 žien a mužov zhromaždilo pred budovou parlamentu, vnútri ktorej neskôr sledovali zasadnutie poslancov.
"Môže sa viac než miliarda moslimov po celom svete mýliť a my byť jedinými, ktorí majú pravdu?" opýtal sa parlamentu liberálny poslanec Muhammad as-Sakár v narážke na skutočnosť, že v takmer všetkých prevažne moslimských krajinách majú ženy právo voliť.
Ženy v publiku reagovali nadšeným potleskom, na čo im nariadili vyprázdniť rokovaciu sieň. Pokusy udeliť ženám volebné právo v Kuvajte v minulosti neuspeli.
V roku 1999 parlament zrušil dekrét emira o právach žien, pretože ho vydal v čase, keď poslanci nezasadali. Krátko na to fundamentalistický sunnitskí moslimovia a kmeňoví poslanci tesnou väčšinou prehlasovali liberálmi predložený návrh zákona o volebnom práve.
Vlani kabinet navrhol zmenu volebného zákona s cieľom umožniť ženám hlasovať a kandidovať, uprostred nahromadených návrhov zákonov sa však nikdy nedostal na program rokovania.
Minulý mesiac desať poslancov obvinilo vládu, že to s právami žien nemyslí dostatočná vážne, a navrhlo, aby parlament požiadal o rozhodnutie o volebnom zákone ústavný súd. To by však mohlo vyvolať ústavnú krízu, preto vláda žiada o hlasovanie parlament.
Fundamentalisti a mnohí kmeňoví poslanci sú presvedčení, že ženy sa nemôžu stať poslankyňami alebo ministerkami na základe islamského práva šaría. Poprední duchovní v iných moslimských krajinách ako Egypte s tým nesúhlasia.