Záhreb/Brusel 7. marca (TASR) - Chorvátsky prezident Stipe Mesič vyjadril opakovane presvedčenie, že haagskym tribunálom OSN obžalovaný a hľadaný generál Ante Gotovina sa nenachádza na území Chorvátska.
"A keď nie je v Chorvátsku, v Chorvátsku nie je," vyhlásil Mesič v rozhovore pre bruselský týždenník European Voice. Ako dodal, podľa rovnakej logiky možno od jeho krajiny žiadať, aby vydala lídra islamistickej siete al-Káida Usámu bin Ládina.
"Chorvátsko by bolo posledným miestom, kde by sa Gotovina ukrýval, keďže každý tu ho hľadá," povedal Mesič v rozhovore, ktorý chorvátske médiá vydali pod titulkom Unikajúci generál je chorvátsky bin Ládin.
Nik však nemôže Chorvátsku vyčítať, že neurobilo všetko, čo bolo v jeho moci. Bol zmrazený majetok generála a jeho spolupracovníkov, cituje Mesiča European Voice.
Ľudia, ktorí Gotovinovi pomáhali, boli odstránení "zo systému" a obžalovaní. "Zo 626 žiadostí haagskeho tribunálu Chorvátsko splnilo 625," povedal prezident. Výnimkou je "prípad jedného muža, o ktorom nik nevie, kde sa zdržiava".
Odklad prístupových rokovaní EÚ s Chorvátskom, ktorých podmienečné otvorenie stanovili na 17. marca, by podľa Mesiča spôsobil nárast euroskepticizmu v celom regióne. "Susedia Chorvátska by mohli povedať, že sa neoplatí bojovať za európske štandardy. V tomto ohľade pritom Chorvátsko urobilo najväčší pokrok," dodal.
Prezident odmietol argument, že "ústupok" voči Chorvátsku zo strany Bruselu by bol ešte horším posolstvom, predovšetkým k Srbsku a Bosne, ktoré sú pod medzinárodným tlakom, aby do Haagu vydávali vlastných obžalovaných. Podľa prezidenta treba skončiť s praxou porovnávania Chorvátska s inými krajinami bývalej Juhoslávie. "Chorvátsko nikdy nemalo koncentračné tábory na území iných krajín. Srbsko áno," povedal.
EÚ stanovila 17. marec ako termín otvorenia prístupových rokovaní s Chorvátskom, za podmienky, že dovtedy dokáže plnú spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a zatkne Gotovinu. Generál sa skrýva od polovice roka 2001, keď ho ICTY obžaloval v súvislosti so zabitím asi 150 chorvátskosrbských civilistov počas chorvátskej ofenzívy z leta 1995 proti srbským rebelom, ktorí od začiatku chorvátskej vojny (1991-95) kontrolovali región Krajina na východe Chorvátska.
Predstavitelia Bruselu pohrozili odkladom rokovaní, ak Záhreb Gotovinu nezatkne a nevydá. Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte tvrdí, že generál sa nachádza v dosahu chorvátskeho kabinetu, záhrebská vláda vyhlasuje, že Gotovina je mimo územia krajiny a nie je v jej silách ho zatknúť.
Mesič minulý týždeň absolvoval v Bruseli dvojdňové rokovania s predstaviteľmi EÚ bez náznakov prekonania sporu v kauze Gotovinu. V rovnakom čase zverejnený prieskum verejnej mienky Eurobarometer ukázal, že členstvo v EÚ podporuje len 30 percent Chorvátov, opačného názoru je 24 percent a 41 percent si myslí, že členstvo nie je ani dobré, ani zlé.