Naí Dillí 29. decembra (TASR) - Štyria pakistanskí vojaci dnes ráno prišli o život pri odvetnej paľbe indického delostrelectva pozdĺž línie kontroly na indicko-pakistanských hraniciach.
Pri incidente, ku ktorému došlo v oblasti Kopri v sektore Púnč, bolo ďalších 30 pakistanských vojakov zranených. Indická armáda taktiež zničila šesť pakistanských bunkrov.
Podľa agentúry United News of India pakistanská armáda spustila nevyprovokovanú mínometnú a guľometnú paľbu na indické pozície, pričom indická armáda streľbu následne nato opätovala.
S narastaním napätia na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom dochádza k exodu obyvateľov pohraničných dedín v indickom štáte Pandžáb.
Z obáv pred možnou vojnou si dedinčania pred odchodom vyberajú značné sumy peňazí z bánk. Niektoré dediny pri hraniciach už opustila polovica ich populácie, píšu noviny Indian Express.
Podľa ďalších správ v médiách armáda v nepokojnej kašmírskej oblasti nariadila evakuáciu 20.000 obyvateľov z približne 40 tamojších pohraničných dedín.
V meste Amritsar úrady civilnej obrany začali preverovať sirény na oznamovanie leteckých útokov a dávať miestnym obyvateľom inštrukcie, ako sa majú zachovať v prípade útoku.
Ťažké delostrelectvo a protivzdušná obrana boli nasadené do blízkosti letiska v Šrínagare. V Ágre prebiehajú prípravy na zamaskovanie monumentu Tádž Mahal zeleným vojenským plátnom.
Noviny Hindustan Times dnes informovali, že India spísala zoznam 30 údajných teroristov a iných zločincov, ktorí sa podľa jej tvrdenia po spáchaní zločinov na indickom území uchýlili do Pakistanu.
Správa cituje oficiálne zdroje, podľa ktorých Naí Dillí požiada pakistanské úrady o vydanie osôb na zozname na trestné stíhanie do Indie.
Medzi hľadanými zločincami sú okrem iných osôb Masúd Azhar, vedúci predstaviteľ fundamentalistickej skupiny Džaiše Muhammad, mafián Dawood Ibrahim, piati únoscovia lietadla indických aerolínií na linke z Káthmandu do Kandaháru, ku ktorému došlo v roku 1999, deviati velitelia skupiny Hizb-al Mudžahedín a predstavitelia skupín Harakat-u-Džihádi Islámí, Harakat-u-Mudžáhidín a Laškare Taiba.
Medzitým sa však objavujú aj náznaky, že na nadchádzajúcom juhoázijskom summite v Káthmandu by sa mohlo uskutočniť stretnutie ministrov zahraničných vecí oboch znepriatelených krajín. Noviny Times of India citovali predstaviteľov v Naí Dillí, podľa ktorých situácia "nie je taká zlá, ako sa zdá".
Vrcholná schôdzka Združenia krajín južnej Ázie pre regionálnu spoluprácu (SAARC) sa uskutoční v nepálskom hlavnom meste v dňoch 4.-6. decembra.