Káhira 6. marca (TASR) - Egyptské dievčatko, ktorému minulý mesiac 13-členný tím lekárov odstránil druhú hlavu, sa muselo podrobiť ďalšej operácii, počas ktorej bola z jej mozgu odstránená nadbytočná tekutina.
U desaťmesačnej Manar Madžídovej sa začali prejavovať známky hydrocefálie - chorobného stavu, pri ktorom sa v mozgových komorách akumuluje kvapalina, spôsobujúca kŕče a zväčšenie mozgu.
Egyptskí lekári počas hodinu trvajúceho zákroku voperovali do mozgu dievčatka chlopňu zabraňujúcu kŕčom. Zdravotný stav malej Manar, vrátane činnosti srdca a krvného tlaku, je po druhej operácii uspokojivý.
Manar Madžídová sa narodila s jedným z najzriedkavejších defektov, ktorého odborný názov je craniopagus parasiticus. Ide prakticky o siamské dvojičky spojené lebkou, pričom jednému z detí sa nevyvinulo telo.
Druhá hlava bola podľa lekárov schopná usmievať sa a žmurkať očami, avšak nebola schopná samostatného života. Na videozázname možno vidieť usmievajúcu sa Manar s druhou tmavovlasou hlavou, prirastenou na ľavej hornej časti jej lebky, ktorá občas žmurkala.
Počas 13-hodinovej prvej operácie lekári zastavili prívod krvi do druhej hlavy a postupne oddelili mozog pacientky od prirasteného orgánu. Lekári súčasne zrekonštruovali lebku pacientky a jej pokožku, aby sa dieťa neskôr nemuselo podrobiť plastickej operácii.
K defektu tohto typu dochádza po tom, ako sa embryo začne deliť na dve identické dvojičky, avšak proces sa nedokončí a jedno z dvojičiek sa v maternici nevyvinie kompletne. Druhé dieťa sa v tom prípade narodí s jednou končatinou navyše, kompletným druhým telom, ktorému chýbajú životne dôležité orgány alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch s druhou hlavou.