Peking 6. marca (TASR) - Čínski predstavitelia zastávajú názor, že šesťstranným rozhovorom o severokórejskom jadrovom programe by mali predchádzať priame rozhovory USA a KĽDR.
Kým čínsky minister zahraničných vecí Li Čao-sing sa dnes vyslovil za "viac flexibility hlavných zúčastnených strán", jeden z vysokých úradníkov na ministerstve zahraničných vecí v Pekingu bol konkrétnejší: "Dúfam, že Washington bude súhlasiť a začne s Pchjongjangom dvojstranné rokovania. Je to predpoklad na začatie ďalšieho kola šesťstranných rozhovorov a dosiahnutia úspechov."
Riaditeľ Úradu pre kórejský polostrov Jang Si-jü v rozhovore pre čínsky denník China Daily povedal, že rozhovory by mohli prebiehať podobne, ako prebiehajú priame kontakty medzi USA a KĽDR v rámci šesťstranných rozhovorov, na ktorých sa zúčastňuje aj Južná Kórea, Japonsko a Rusko.
Podobný názor majú aj iní vedúci pracovníci a analytici na čínskom ministerstve zahraničných vecí, a to aj napriek tomu, že USA priame rokovania s KĽDR odmietajú. Čínska strana však trvá aj na pokračovaní šesťstranných rozhovorov.
Čínsky minister zahraničných vecí Li Čao-sing informoval, že KĽDR je pripravená naďalej sa zúčastňovať na šesťstrannných rokovaniach a vyjadril nádej, že "ostatní partneri ukážu viac serióznosti."
Snahou Číny je, aby na Kórejskom polostrove atómové zbrane neboli, čínska diplomacia však zastáva aj názor, že treba mať ohľad na legitímne obavy Severnej Kórey, dodal Li Čao-sing.
Šesťstranné rozhovory predstavujú realistickú šancu na vyriešenie konfliktu pomocou dialógu.
Denník China Daily taktiež informoval, že osobitný poverenec Číny pre KĽDR Ning Fu-kchuej, ktorý bol vo februári v Pchjongjangu, odcestuje veľmi skoro do Washingtonu.
Šéf čínskej diplomacie Li Źao-sing telefonoval v piatok so svojou americkou kolegyňou Condoleezzou Riceovou.