Belehrad 5. marca (TASR) - Srbsko musí sprístupniť tajné policajné spisy z čias komunizmu, aby mohlo urobiť pokrok na svojej ceste k demokracii. Na tomto názore sa zhodli účastníci dnešnej diskusie zorganizovanej v Belehrad Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Cieľom okrúhleho stola bolo podporiť demokraciu v Srbsku, roky po zvrhnutí režimu autokratického prezidenta Slobodana Miloševiča.
Súčasný minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) Vuk Draškovič - bývalý popredný líder protimiloševičovskej opozície - na podujatí vyhlásil, že Srbsko "vážne mešká" s otvorením záznamov. "Kým táto otázka nebude vyriešená, dvere do Európy zostanú pre Srbsko zatvorené," vyhlásil.
Po zvrhnutí Miloševiča z jesene 2000 srbské úrady spustili viacero dôležitých prozápadných reforiem, nedošlo však k plnej transformácii sektora bezpečnosti, vrátane policajných a armádnych tajných služieb.
Po Miloševičovom páde srbské prodemokratické vedenie tajné spisy čiastočne sprístupnilo, väčšina však stále zostáva pod zámkom.
Predstavitelia srbskej štátnej bezpečnosti a vojenskej rozviedky, ktorí sa na diskusii zúčastnili, vyhlásili, že sprístupnenie záznamov by im tiež pomohlo vykonávať svoju prácu viac profesionálne. Zároveň zdôraznili, že odtajňovanie by sa malo robiť opatrne, aby sa neohrozila národná bezpečnosť.
Väčšina bývalých komunistických štátov východnej Európy tajné záznamy sprístupnila po páde komunizmu.