Bagdad 5. marca (TASR) - Taliansku novinárku Giuliana Sgrenovú prepustili v piatok jej únoscovia v Iraku na slobodu, americkí vojaci však omylom spustili streľbu na konvoj, ktorý ju odvážal do bezpečia. Novinárku zranili a zabili agenta talianskej tajnej služby.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý napriek domácemu odporu pevne podporoval USA v Iraku, si okamžite predvolal amerického veľvyslanca s požiadavkou na vysvetlenie a vyhlásením, že niekto musí prevziať zodpovednosť.
Americkí vojaci na kontrolnom stanovišti zastrelili agenta a zranili Sgrenovú na pleci, keď ju po prepustení a odovzdaní príslušníkom talianskej tajnej služby viezli na bagdadské letisko, uviedol Berlusconi na tlačovej konferencii.
"Skameneli sme, keď nám o tom povedali v telefóne," povedal Berlusconi. "Agent Nicola Calipari chránil Sgrenovú svojim telom, zasiahla ho guľka, ktorá bola nanešťastie smrteľnou," dodal s tým, že traja zvyšní cestujúci utrpeli zranenia.
Sgrenovú (57) previezli do americkej vojenskej nemocnice, kde jej odstránili úlomok z ľavého pleca. Podľa talianskej tlačovej agentúry Apcom môže cestovať a do Ríma sa vráti v sobotu.
Novinárku uniesli 4. februára. Vzbúrenci neskôr zverejnili videonahrávku, na ktorej so vzlykaním žiadala o odchod talianskych vojakov z Iraku.
Biely dom v reakcii vyjadril ľútosť nad streľbou. Armáda USA uviedla, že jej vojaci sa o 20.55 h miestneho času (18.55 SEČ) svetlami a varovnými výstrelmi pokúšali varovať cestujúcich v aure, ktoré sa veľkou rýchlosťou hnalo ku kontrolnému stanovišťu. Keď nezastavilo, obrnené vozidlo strieľalo na jeho motor.
"Túto správu, ktorá mala byť momentom oslavy, zruinovala táto prestrelka," povedal Gabriele Polo, šéfredaktor rímskeho komunistického denníka Il Manifesto, pre ktorý Sgrenová pracuje. Udalosti v Iraku odsúdil ako "úplne nezmyselné a šialené".
Berlusconi uviedol, že osobne poznal Calipariho, ktorý pracoval na predošlých prípadoch únosov v Iraku, a že manželka agenta pracovala v jeho kancelárii. Bývalého policajta poznal aj Sgrenovej partner Pier Scolari, ktorý sa s ním stretol v predošlých dňoch: "Bol výnimočným človekom, človekom, ktorý mi dal istotu, že Giuliana sa vráti domov."
Na novej videonahrávke, ktorú dnes odvysielala televízia al-Džazíra, Sgrenová v čiernych šatách ďakovala únoscom za to, že s ňou zaobchádzali dobre.
Sgrenová bola jednou z dvoch západných žurnalistiek, ktoré uniesli v Bagdade tento rok. Francúzsku Florence Aubenasovú z novín Libération uniesli spolu s jej irackým vodičom 5. januára. Tento týždeň únoscovia zaslali médiám videonahrávku s jej prosbou o pomoc.
V Iraku predtým uniesli šesť ďalších Talianov. Štyroch príslušníkov súkromnej bezpečnostnej služby uniesli v apríli a jedného z nich neskôr zabili. V septembri sa ozbrojenci zmocnili dvoch humanitárnych pracovníčok, ktoré o tri týždne prepustili.
Zmiešané pocity Talianska nad skazeným prepustením Sgrenovej sú v ostrom kontraste s radosťou, s ktorou krajina privítala návrat humanitárnych pracovníčok, Simony Pariovej a Simony Torrettovej. Rovnako ako "dve Simony" bola Sgrenová od počiatku proti prítomnosti zahraničných vojakov v Iraku.
Taliansky približne 3000-členný kontingent v Iraku je štvrtým najväčším v rámci zahraničných síl po americkom, britskom a juhokórejskom.
Rukojemnícke drámy podnecovali v Taliansku kritiku podpory vojny v Iraku zo strany vlády, ktorá sa po piatkovom incidente pravdepodobne ešte zvýši.