ka, pred smrťou už nezistil. O balkánskom syndróme aj v niekoľkých ďalších európskych krajinách píše v dnešnom čísle denník Le Monde.
Salvatore Carbonaro bol šiestym spomedzi talianskych vojakov, ktorí zomreli na rakovinové ochorenia po tom, ako v rokoch 1994-95 slúžili v mierových zboroch v Bosne. Zareagoval na to aj predseda talianskej vlády Giuliano Amato. Premiér chce vedieť, aká munícia sa používala v Bosne a Kosove, konkrétne geograficky, kde sa používala a či existuje priama súvislosť medzi používaním delostreleckých granátov a rakiet obsahujúcich ochudobnený urán a vznikom rakoviny medzi vojakmi alebo aj civilným obyvateľstvom. "Nech NATO povie pravdu!", požaduje Giuliano Amato.
Terajšiu polemiku o balkánskom syndróme treba pripojiť k diskusiám o syndróme vojny v Perzskom zálive, ktoré nadobudli veľký rozsah od roku 1994 v USA, Veľkej Británii a Kanade. V týchto diskusiách išlo o nevysvetliteľný pôvod úmrtí a rôznych ochorení bývalých vojakov vo vojne v Iraku. Použitie munície s ochudobneným uránom bolo len jedno z vysvetlení. Príčiny úmrtí a ochorení veteránov vojny v Perzskom zálive sa hľadali aj v použití neurotoxických plynov, chemickom znečistení a použití experimentálnych liekov. Mnohým postihnutým veteránom sa vyskytli aj chromozómové anomálie. V USA, Veľkej Británii a Kanade syndróm vojny v Perzskom zálive zistili v 100.000 prípadoch.
Vo Francúzsku sa liečia na leukémiu štyria vojaci, ktorí slúžili počas vojny v bývalej Juhoslávii, oznámilo francúzske ministerstvo obrany. Znepokojenie v menšej intenzite ako Taliansko, vyjadrilo aj Španielsko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko a najmä Belgicko. Belgický minister obrany André Flahaut žiada Európsku úniu (EÚ), aby intervenovala v NATO. Z 12.000 belgických vojakov, ktorí slúžili v mierových zboroch v Bosne a Slavónsku, má 1600 rôzne "choroby alebo zdravotné problémy", uvádza Le Monde.
Počas vojny v Bosne v rokoch 1994-95 sa použilo 11.000 projektilov s ochudobneným uránom. Počas vojny v Kosove sa použilo 31.000 kusov munícii s touto náložou, konštatuje denník.
V septembri 2000 sa na konferencii nukleárnej medicíny v Paríži profesor Asaph Durakovic, bývalý expert v Pentagóne, zmienil o možnej úlohe, ktorú malo vystavenie vojakov počas vojny v Iraku vplyvu ochudobneného uránu na vznik syndrómu vojny v Perzskom zálive. Svoje konštatovanie podložil výsledkami analýz moču 16 veteránov vojny v Perzskom zálive. V ich moči našiel deväť rokov po skončení vojny "významne zvýšené množstvo" ochudobneného uránu, uzatvára Le Monde.