Štrasburg/Budapešť 14. marca (TASR) - Ďalších dvoch maďarských Rómov dnes francúzske úrady informovali o udelení štatútu utečenca. Začiatkom marca dostali podobné oznámenie ôsmi maďarskí Rómovia, ktorí čakali v Štrasburgu od vlaňajšieho leta na verdikt úradov.
Za neopodstatnené, nezaslúžené a nespravodlivé považuje vláda Maďarskej republiky rozhodnutie francúzskych orgánov v kauze maďarských Rómov. Vyhlásil to v utorok v Budapešti hovorca kabinetu Gábor Borókai po tom, čo si vláda na utorkovom zasadaní vypočula správu rezortov zahraničných vecí a spravodlivosti o udelení štatútu utečencov viacerým maďarským občanom rómskej národnosti.
Francúzsky úrad na ochranu utečencov a osôb bez štátnej príslušnosti (OFPRA), ktorý je samostatnou, nezávislou inštitúciou a v duchu Ženevskej konvencie individuálne posudzuje a rozhoduje o žiadostiach potenciálnych azylantov, informoval začiatkom mesiaca, že vyhovel žiadostiam dvoch rómskych rodín z Maďarska. Pozitívne rozhodnutie, ktoré sa môže stať precedensom vzhľadom na úsilie Maďarska o pričlenenie k Európskej únii, sa týka troch dospelých a piatich detí.
Podľa Borókaiho môže toto rozhodnutie v Maďarsku posilniť antirómske nálady. Hovorca pripomenul, že predmetom skúmania kompetentných francúzskych orgánov nebola situácia rómskej populácie v Maďarsku, ale iba situácia Rómov z obcí Zámoly a Csór.
K najnovšiemu vývoju v kauze zámolyských Rómov sa v rozhovoroch pre verejnoprávne elektronické médiá vyslovil v utorok večer a dnes ráno aj premiér Viktor Orbán. Podľa jeho slov nemá Maďarská republika dôvod hanbiť sa za úroveň rešpektovania ľudských práv.
Rómom neudelili vo Francúzsku politický azyl, ale v zmysle tamojšej legislatívy štatút utečencov na základe individuálneho posúdenia, s čím nemá do činenia francúzska vláda.
Predmetné rozhodnutie nebude mať nijaký vplyv na Maďarskú republiku, kde cesta k povzneseniu rómskej populácie vedie iba cez vzdelanie a prácu, zdôraznil Viktor Orbán a pripomenul, že rómsky program vlády ponúka možnosti riešenia tejto problematiky. Orbán odmietol špekulovať o motíve odchodu Rómov a obmedzil sa na lakonické konštatovanie: Všetci vieme, o čo ide.
Celkovo 46 Rómov - 12 mužov, desať žien a 24 detí, požiadalo vlani v júli vo Francúzsku o politický azyl s odôvodnením, že boli obeťami násilia v dedinách Zámoly a Csór, neďaleko Budapešti. Rómovia zároveň podali na Európskom súde pre ľudské práva žalobu proti Maďarsku. Niektorí zo žiadateľov sa po opakovanom, krátkom pobyte v Maďarsku vrátili do Francúzska, iní pokračovali v ceste - napríklad do Kanady.