Paríž 4. marca (TASR) Francúzsky prezident Jacques Chirac rozhodol, že všeľudové hlasovanie o návrhu európskej ústavnej zmluvy sa vo Francúzsku uskutoční 29. mája. Informovala o tom v dnešnom vyhlásení prezidentská kancelária v Paríži.
Chirac chce podľa politických pozorovateľov dať stanovením skoršieho termínu referenda menej času odporcom európskej ústavy na negatívnu kampaň.
Francúzski oponenti ústavy tvrdia, že dá príliš veľa právomocí Bruselu alebo ohrozí požadované ochranné opatrenia na trhu práce vo Francúzsku. Proti ústave sú komunisti a ultrapravicový Národný front.
Stúpenci ústavy argumentujú, že budúcnosť Francúzska je v Európe, ktorá je zjednotená ekonomicky, politicky a sociálne.
Prijatie kľúčového dokumentu presadzuje Chiracova vládna konzervatívna strana a hlavná opozičná Socialistická strana.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že ústavu podporuje asi 60 percent francúzskych voličov, čo výrazne prekračuje hranicu jednoduchej väčšiny potrebnej na jej prijatie. V ostatných mesiacoch však podpora o niekoľko percent klesla.
Viacerí odborníci tvrdia, že od Francúzska - zakladajúcej a smer určujúcej krajiny v eurobloku - by mohol závisieť ďalší osud EÚ. "Vo Francúzsku je každá referendová kampaň riskantná," uviedol dnes nemenovaný diplomat s tým, že "je to vždy ťažká skúška - bez ohľadu na okolnosti". Napr. referendum o Maastrichtskej zmluve v roku 1992 prešlo len tesne - voliči ho totiž využili, aby vyjadrili nespokojnosť s vtedajšou vládou.
Španielsko ako prvá členská krajina EÚ vyslovilo súhlas s európskou ústavnou zmluvou v ľudovom hlasovaní 20. februára. Euroústavu budú schvaľovať v referendách aj v Dánsku, Veľkej Británii, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Poľsku, Portugalsku a Česku.
Európsku ústavu ratifikovali parlamentnou cestou len tri členské štáty - Litva, Maďarsko a Slovinsko. Schvaľovanie návrhu európskej ústavnej zmluvy čaká aj slovenský parlament.
1 2 20 sla pel