Peking 14. marca (TASR) - Čína má v úmysle v priebehu nadchádzajúcich piatich rokov prudko zvýšiť príjmy farmárov a pastierov v Tibete a využiť tak rozvoj vidieka na boj proti etnickým nepokojom v tejto autonómnej oblasti. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v Pekingu popredný predstaviteľ čínskej vlády v Tibete.
Raj-di, druhý muž pobočky vládnucej čínskej komunistickej strany v Tibete, zároveň potvrdil, že Peking bol minulý rok v kontakte s nemenovaným predstaviteľom dalajlámu - najvyššieho duchovného a politického vodcu Tibetu. V exile žijúceho lídra Tibeťanov pritom obvinil z nedostatku pokroku v rozhovoroch s čínskou vládou.
Peking sa usiluje v Tibete potlačiť takzvané separatistické tendencie od roku 1951, keď na toto himalájske územie násilne vtrhla čínska armáda. Tibetský dalajláma sa už niekoľkokrát s pekinskou vládou usiloval obnoviť rozhovory o štatúte Tibetu, avšak viac-menej bezúspešne.
Najnovšou stratégiou Číny je program rozvoja pre jej "chudobný západ", vzťahujúci sa aj na moslimský región - autonómnu oblasť Sin-ťiang, kde sa Čína usiluje potlačiť povstalecký boj za nezávislosť.
Podľa Raj-diho je kľúčovým cieľom programu rozvoja v Tibete zvýšenie príjmov vidieckeho obyvateľstva v priemere na 2000 jüanov (240 dolárov) ročne. V celej Číne predstavuje priemerný zárobok vo vidieckych oblastiach približne 2500 jüanov (300 dolárov) ročne.
"Tibet pozdvihuje materiálne a kultúrne blaho svojho ľudu," povedal Raj-di a dodal, že "v boji proti snahám o rozdelenie vlasti sa dosiahli úspechy."
Tibetský dalajláma v decembri minulého roku oznámil, že jeho brat navštívil Peking s cieľom pokúsiť sa o dialóg medzi čínskou komunistickou vládou a tibetskou exilovou vládou, pôsobiacou v indickej Dharamsale. Dalajláma žije v indickom exile od roku 1959, keď musel opustiť Tibet po krvavom potlačení povstania tibetského ľudu proti čínskej nadvláde. V posledných rokoch sa aktívne angažuje za autonómiu, nie nezávislosť tohto himalájskeho regiónu a usiluje sa pre svoju myšlienku získať čo najväčšiu medzinárodnú podporu.
Aby boli kontakty medzi Pekingom a tibetskou vládou úspešné, "dalajláma sa musí zriecť myšlienky nezávislosti pre svoju domovinu a neobklopovať sa silami, ktoré sa usilujú Čínu rozdeliť," zdôraznil Raj-di, ktorý podobne ako mnohí Tibeťania používa len jedno meno.
Podľa Raj-diho sú dalajlámove kroky vykonštruované a vopred naplánované protičínskymi silami zo Západu na čele so Spojenými štátmi americkými.
Plán rozvoja Tibetu by mal schváliť čínsky parlament vo štvrtok v rámci výročného zasadania.
Ústredným cieľom plánu rozvoja je vybudovanie 1118-kilometrovej železničnej trate z Pekingu do tibetskej metropoly Lhasy, ktorá by v prípade úspešného zavŕšenia mala v niektorých úsekoch viesť cez najvyššie položené oblasti na svete. Monumentálny projekt, ktorý má byť dokončený do roku 2005, bude stáť pekinskú vládu viac než 20 miliárd jüanov (2,4 miliardy dolárov).