Londýn 2. marca (TASR) - Pasívne fajčenie na pracovisku môže každý rok v Británii zabiť viac ako 600 ľudí. Vyplýva to z dnes zverejneného výskumu, ktorí lekári označujú za dôkaz potreby zakázať fajčenie v uzavretých verejných priestoroch.
Vo viac ako 50 úmrtí je medzi osobami pracujúcich v reštauráciách, krčmách a baroch.
"Pasívne vystavenie tabakovému dymu na pracovisku môže spôsobiť v Spojenom kráľovstve viac ako 600 úmrtí ročne," povedal profesor Konrad Jamrozik z austrálskej University of Queensland.
Jeho odhady zverejnené v internetovom vydaní British Medical Journal sú postavené na analýze národných databáz Spojeného kráľovstva o príčinách smrti, zamestnania a rozšírenosti aktívneho a pasívneho fajčenia.
Podľa lekárskych expertov zistenia sú ďalším dôkazom o rizikách pasívneho fajčenia v domácnostiach a na pracoviskách. "Neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že pasívne fajčenie zabíja," povedal na tlačovej konferencii James Johnson, predseda British Medical Association.
Británia oznámila plány na zákaz fajčenia na pracoviskách, v reštauráciách, krčmách a baroch, kde sa pripravuje a podáva jedlo. Puby, ktoré jedlo nepodávajú, sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či fajčenie povolia.
Johnson a iní experti si želajú, aby britská vláda nasledovala príklad Írska, Nórska a iných krajín, ktoré fajčenie v krčmách a reštauráciách zakázali. "Čo by sme si naozaj želali, je celonárodný zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch," dodal Johnson.
Sylvia Dentonová, predsedníčka Royal College of Nurses uviedla, že v tabakovom dyme je 4000 chemikálií a je načase vyčistiť vzduch. "Ľudia vystavení pasívnemu fajčeniu vdychujú viac ako 60 známych karcinogénov," povedala.
1 ari dem