Brusel 2. marca (TASR) Skupina 130 poslancov Európskeho parlamentu navrhuje, aby sa jeho štrasburská budova zmenila na sídlo európskeho technologického inštitútu.
Ukončilo by sa tak večné cestovanie z bruselského sídla EP do Štrasburgu na plenárne zasadnutia a únia by sa zároveň vybavila technologickým inštitútom, ktorý by pomáhal jej konkurencieschopnosti vyvíjaním špičkových technológií a bránil úniku mozgov.
Poslanci združení v Kampani za reformu parlamentu podľa bruselských internetových novín EU Observer reagujú na nedávny návrh predsedu Európoskej komisie Josého Manuela Barrosa, aby EÚ mala inštitúciu podobnú Massachusettskému inštitútu pre technológie v USA, ktorá by zastavila únik najlepších vedcov a výskumníkov z Európy do Ameriky.
Budova EP v Štrasburgu ktorej sa mnoho poslancov chce zbaviť by podľa nich bola vynikajúcim miestom pre takýto inštitút.
"Budova by bola vynikajúcim inštitútom a Štrasburg je dôležitým centrom a symbolom povojnového zmierenia v srdci Európy," uviedla hovorkyňa kampane. Poslanci si však uvedomujú, že realizácia tejto myšlienky nie je veľmi pravdepodobná, najmä kvôli francúzskemu nesúhlasu so zrušením štrasburského sídla EP.
Aktivisti kampane sa spoliehajú najmä na nových europoslancov. "Rátame s podporou asi 400 nových europoslancov a na nové členské štáty, aby si uvedomili, aké absurdné je míňať toľko peňazí zbytočne (na druhé sídlo EP). Oni nie sú zvyknutí míňať milióny eur na štyri dni práce v zahraničí," dúfa hovorkyňa.
Podľa Kampane za reformu parlamentu by koniec cestovania z Bruselu do Štrasburgu na štvordňové plenárne zasadnutie raz v mesiaci ušetril únii asi 200 miliónov eur ročne.
Proreformní poslanci chcú teraz svoj nápad presadzovať na rokovaní polických skupín i v členských štátoch EÚ, aby získali čo najväčšiu podporu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im