Bejrút 1. marca (TASR) - Demisia prosýrsky zameranej libanonskej vlády premiéra Umara Karámího, ku ktorej došlo v pondelok, je pre opozíciu len začiatkom uskutočňovania jej programu budovania demokracie a slobody pred májovými parlamentnými voľbami v krajine.
Dovtedy by sa mala vytvoriť na základe celonárodnej dohody akási prechodná vláda národnej jednoty, aj keď libanonský prezident Emil Lahúd požiadal Karámího, aby zatiaľ vykonával svoje povinnosti predsedu vlády.
Libanonská opozícia chce teraz zamerať svoje ďalšie kroky na odstúpenie prezidenta Lahúda, ktorého zmena ústavy a predĺženie mandátu na jeseň minulého roku bola údajne poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti tých libanonských politických síl zasadzujúcich sa za samostatnosť krajiny a odchod sýrskych vojakov z Libanonu.
Jednou z hlavných požiadaviek opozície je okamžité stiahnutie sýrskeho kontingentu asi 14.000 vojakov, ktorí sú stále na území Libanonu napriek tomu, že rôzni sýrski i libanonskí činitelia minulý týždeň vyhlasovali, že "v najbližších hodinách" dôjde k premiestneniu sýrskych jednotiek do údolia Bikáa, čo je bližšie k sýrskym hraniciam. V teréne však neboli do dnešného dňa zaznamenané žiadne pohyby sýrskeho kontingentu.
K zvratu v libanonskej domácej politike dochádza len dva týždne po zavraždení expremiéra Rafíka Harírího, z čoho libanonská opozícia obviňuje Sýriu, pretože Harírí bol politickým rivalom prezidenta Lahúda a z funkcie premiéra odstúpil na jeseň minulého roku vlastne na protest proti predĺženiu funkčného obdobia prezidenta, na čo sa musela zmeniť ústava, ktorá to vylučovala.
Práve atentát na Harírího posilnil protisýrske nálady a vyvolal mohutné demonštrácie prívržencov opozície, v dôsledku ktorých v pondelok vláda odstúpila.
Karámího demisia znamená dejinný moment v libanonskej histórii a umožnil ju práve jednotný postup opozície a ľudové hnutie, ktoré sa na viac ako dva týždne na verejných priestranstvách dožaduje vyšetrenia zavraždenia R. Harírího a odchodu sýrskych vojakov z Libanonu.
USA v pondelok opäť vyzvali Damask na okamžité stiahnutie svojich vojakov z Libanonu a na zastavenie podpory militantov v Iraku, čo Sýria odmieta. Sýrsky prezident Bašar Asad vylúčil odchod sýrskej armády s odôvodnením, že by tak v Libanone vzniklo vákuum, ktoré by mohol zaplniť niekto iný a podmienil ho uzavretím mierovej zmluvy na Blízkom východe.