Washington/Bejrút 1. marca (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo názor, že súčasné udalosti v Libanone treba pomenovať nejakým charakteristickým výrazom v štýle československej nežnej či ukrajinskej oranžovej revolúcie.
Podľa výročnej správy ministerstva o porušovaní ľudských práv vo svete vidieť v Libanone rozvíjajúcu sa "cédrovú revolúciu", v ktorej sa občania rôznych politických smerov a vierovyznaní spájajú vo svojej túžbe po slobode a demokracii.
Ministerstvo si tu pomohlo typickým libanonským cédrom, čo je drevina z rodu ihličnanov a z čeľade borovicovitých. Céder poskytuje vzácne vonné drevo a ako taký sa dostal už do Starého zákona i na súčasnú libanonskú vlajku. Žiaľ, následkom zvýšenej ťažby už tento v minulosti pre Libanon taký charakteristický strom, takmer nevidno.
Libanonská vláda premiéra Umara Karámího odstúpila v pondelok po dvojtýždňových protestoch demonštrantov a tlaku opozície vyvolaných atentátom na libanonského premiéra Rafíka Harírího. Podľa pozorovateľov to má byť taktický krok na upokojenie verejnej mienky a odvrátenie pozornosti od ďalších požiadaviek opozície, najmä okamžitého odchodu sýrskych jednotiek z Libanonu.
Napriek tomu, že Sýria sa vyjadrila, že ide o "vnútornú záležitosť Libanonu", je zrejmé, že Karámí odstúpil na podnet Damasku, veď jeho vláda by hlasovanie o nedôvere v parlamente vyhrala vzhľadom na väčšinu, ktorú majú provládni poslanci. Podľa analytikov ide v regióne Blízkeho východu o bezprecedentný vývoj a zdá sa, že Sýria čoraz viac stráca kontrolu nad svojím menším susedom na juhozápade, ktorú si udržiavala vďaka svojim jednotkám v Libanone takmer tridsať rokov.