Washington 27. februára (TASR) - Spojené štáty by sa mali snažiť o vylúčenie Ruska z tohtoročného summitu krajín G8 na protest proti krokom Moskvy, zahŕňajúcim dnes podpísanú dohodu o dodávkach jadrového paliva Iránu. Uviedol to popredný republikánsky senátor John McCain.
"Tento posledný krok Rusov voči Iráncom si žiada podniknutie prísnejších opatrení medzi nami a Ruskom. V určitom bode to musí začať poškodzovať naše vzťahy," vyhlásil McCain v televízii Fox News.
Rusko a Irán podpísali dohodu o dodávke jadrového paliva navzdory dlhotrvajúcemu nesúhlasu USA a len niekoľko dní po tom, ako sa ruský prezident Vladimir Putin stretol s americkým partnerom Georgeom W. Bushom na summite v Bratislave.
McCain Putina obvinil, že vedie "abnormálnu" politiku a správa sa "ako rozmaznané dieťa", nielen v prípade Iránu, ale aj v domácich záležitostiach, kde podľa senátora obmedzuje slobodu tlače a upevňuje kontrolu Kremľa nad regiónmi.
"Spojené štáty a naši európski spojenci by mali začať tým, že povedia 'Vladimir, nie ste vítaní na budúcej konferencii G8,'" vyhlásil McCain, vplyvný člen senátneho výboru pre ozbrojené služby. Najbližší summit G8, skupiny združujúcej najvyspelejšie krajiny sveta a Rusko, sa má uskutočniť v júli v Škótsku.
Biely dom nemal k podpisu dohody bezprostredné vyjadrenie. USA sú presvedčené, že Irán sa snaží vyvinúť jadrové zbrane. Obávajú sa, že dodávkou paliva pre Ruskom vybudovaný reaktor by mohla Moskva Teheránu v tomto úsilí pomôcť.
Irán, ktorý má veľké zásoby ropy, zápasí však s ťažkosťami pri zabezpečení elektrickej energie pre rastúcu populáciu, trvá na tom, že zámery jeho nukleárneho programu sú výlučne mierové.
Podľa Ruska záruky obsiahnuté v dohode zabránia akémukoľvek presmerovaniu jadrového materiálu do tajného zbrojného programu. Na summite v Bratislave Bush uviedol, že sa s Putinom zhodli na tom, že Irán by nemal mať jadrové zbrane.
McCain tvrdenia Iránu odmietol. "Ako vieme, sedia na mori ropy. Už len to vedie k podozreniam, že chcú mať nukleárny potenciál pre iné účely," povedal.
USA a európski predstavitelia by sa mali zhodnúť na spoločnom prístupe k Iránu, pri ktorom by Washington podporoval európske ponuky stimulov pre zrušenie akýchkoľvek zbrojných aktivít. Európa však musí byť tiež pripravená na uvalenie sankcií OSN na Irán, ak nebude spolupracovať, dodal McCain.