Washington 26. februára (TASR) - Niektorým Severokórejčanom, ktorí utečú z krajiny alebo hľadajú politický azyl v zahraničí, môže hroziť poprava, ak ich nedobrovoľne vrátia do vlasti. Uvádza to správa amerického ministerstva zahraničných vecí.
Severokórejčania prinútení vrátiť sa domov po odchode z krajiny bez povolenia sú podrobení najmenej piatimi rokom "pracovnej nápravy". V prípadoch pokladaných za vážne ich môžu poslať na neobmedzený čas do väzenia a na nútené práce, skonfiškovať im majetok alebo odsúdiť na smrť.
Podľa správy sa americkí činitelia dozvedeli, že najtvrdšie zaobchádzanie je vyhradené pre tých, ktorí majú široké kontakty s kresťanskými misionármi a inými aktivistami v Číne. Dnes je však postup v prípade vrátených migrantov všeobecne lepší než v minulosti.
Americké ministerstvo zahraničných vecí dostalo pokyn zostaviť správu v zákone o ľudských právach v Severnej Kórei, ktorý vlani schválil Kongres. Kópiu správy, zaslanej výborom Kongresu, dostala k dispozícii tlačová agentúra Associated Press.
V roku 2000 sa podľa nej hodnoverné odhady počtu Severokórejčanov v susednej Číne pohybovali od 75.000 do 125.000. Odvtedy sa ich počet znížil na 30.000 až 50.000, čo možno pripísať zvýšenému stíhaniu ilegálnych imigrantov v Číne a zlepšeniam ekonomiky krajiny.
Pri nútenej repatriácii časti Severokórejčanov Čína podľa správy porušila pravidlá vyžadujúce, aby pracovníci OSN pre utečencov skontrolovali tých, ktorým môžu hroziť po vrátení represálie.
"Samotný fakt, že Severná Kórea označila nelegálny odchod zo Severnej Kórei za čin vlastizrady, poukazuje na dôležitosť posúdenia každej jednotlivej žiadosti pred repatriáciou," dodáva štúdia.
Čína tvrdila, že Severokórejčania zdržiavajúci sa v krajine neoficiálne nie sú politickými utečencami, ale nelegálnymi ekonomickými migrantmi, ktorých môže bez ďalšieho skúmania vrátiť domov.