Boli najhorší? Možno áno, možno nie. Analýza Bedricha Formánka o logicky nesprávnom spôsobe hlasovania - v prípade, že ide v súťaži PopIdol, u nás známej ako SuperStar, skutočne o nájdenie najlepšieho speváka - minimálne vyvolala na Slovensku diskusiu. A takisto ukázala, že Slovensko fenoménom SuperStar žije. |
"Ten, kto dostane najmenej hlasov v súťaži o najlepšieho, nemusí byť ešte najhorší." O súťaži Slovensko hľadá SuperStar to povedal SME logik, docent elektrotechniky a informatiky Bedrich Formánek. A dodal. "Ak je cieľom vylučovacích kôl určiť, kto má vypadnúť, malo by sa hlasovať o najhoršom, nie o najlepšom."
Zjednodušene ide o toto: pri modeli 3000 hlasujúcich môže dostať síce spevák A 1000 hlasov a spevák E 200 hlasov, neznamená to však, že E je najhorší. Najhorší môže byť D so 400 hlasmi - ibaže diváci o tom môžu iba hovoriť, nie hlasovať. Vyradenie najhoršieho speváka môže byť pri hlasovaní o najlepšom len pri modeli dvoch súťažiacich.
S názorom Bedricha Formánka niektorí muzikanti i ľudia zo šoubiznisu súhlasia, iní s ním polemizujú.
Moderátor televízie JOJ Vlado Voštinár, ktorý bude moderovať podobnú reality šou Miliónový tanec, hovorí: "Systém hlasovania je vymyslený tak, aby chodievalo čo najviac hlasov. Keby sa v každom kole hlasovalo o najslabšieho, bolo by to spravodlivejšie, ale organizátori by dostali minimálne o polovicu menej hlasov. Myslím si, že je to šikovne urobený systém."
Systém hlasovania považuje skôr za biznis aj spevák Robo Opatovský. "Vlastne celá súťaž SuperStar je v prvom rade biznis, až potom je o hľadaní novej tváre a nového speváka." Súťaž sleduje nepravidelne, no vždy, keď má čas. "Je to ako karaoke šou na vyššej úrovni - s dobrou scénou, dobrými svetlami a s veľkou podporou ľudí."
Muzikant Ľubo Srnec hovorí: "Ten, ktorý vymyslel celú súťaž a aj systém hlasovania, najlepšie vie, prečo to tak je. Mňa systém hlasovania nezaujíma, hoci súťaž sledujem pravidelne."
Spevák a producent Robo Orth tvrdí, že na systéme hlasovania veľmi nezáleží. "Myslím si, že ak vypadne naozaj dobrý spevák, nezostane bez povšimnutia. Ja sám sa chystám osloviť niekoľkých z nich, a ak nebudú mať zmluvné záväzky, navrhnem im spoluprácu."
Šéfredaktor Rádia_FM Marcel Forgáč dokonca hovorí, že systém je geniálny. "Nemá zmysel ho spochybňovať a hľadať nový - ako únik z pocitu ukrivdenosti neúspešného finalistu."
S výhradami súhlasí so systémom hlasovania aj basgitarista Braňo Valanský. "Ja sa s týmto celkom stotožňujem. Jednoducho rozhoduje množstvo hlasov a sympatie divákov. Hudba nie je šport, ani súťaž. Je to vec vkusu. Neznamená, že keď niekto zaspieva lepšie v jednom kole čiernu hudbu, je horší ako rockový spevák, ktorý lepšie zaspieva skladbu v rockovom štýle."
Herec i spevák Miro Noga, ktorý patrí ku skalným divákom SuperStar, si myslí: "Speváci podľa mňa nemusia vedieť spievať v každom štýle. Určite by s tým mali problémy súčasní slovenskí i zahraniční speváci. Podľa objektívnosti by sa malo hlasovať tak, že vypadne vždy ten najhorší a budú postupovať len tí najlepší. Súčasný systém príliš rozkladá hlasy divákov."
Jedna z porotcov SuperStar a zároveň šéfka hudobného vydavateľstva BMG Lenka Slaná hovorí: "Všetko má svoje dobré aj zlé stránky, každá minca má dve strany. Ak by sa aj vymyslel nový systém hlasovania, určite by sa o jeho kvalite začalo opäť diskutovať. Súčasný systém je daný a je odskúšaný na 30 štátoch. Už asi vedia, prečo používajú tento spôsob a tieto pravidlá. Značne to prináša ten efekt, ktorý má, a netýka sa to len úspešnosti programu, ale aj finančného výnosu."
MARTINA HABLÁKOVÁ, r
Podľa Katky Koščovej sa finalisti SuperStar nezhovárajú o tom, kto by mal vypadnúť. "Myslím si, že je deprimujúce rozoberať to. Viem, že stále môže vypadnúť hociktorý z nás. SuperStar naozaj nie je len o speve. Ak by bola, bolo by to možno aj inak s hlasovaním divákov. Niektorí zaujmú spevom, niektorí imidžom, iní charizmou. Je len na ľuďoch, pre koho sa rozhodnú." FOTO - PAVOL FUNTÁL a PAVOL MAJER |