SME

Kto vypadne, je najhorší?

"Ten, kto dostane najmenej hlasov v súťaži o najlepšieho, nemusí byť ešte najhorší." O súťaži Slovensko hľadá SuperStar to povedal SME logik, docent elektrotechniky a informatiky Bedrich Formánek. A dodal. "Ak je cieľom vylučovacích kôl určiť, kto má ...

Boli najhorší? Možno áno, možno nie. Analýza Bedricha Formánka o logicky nesprávnom spôsobe hlasovania - v prípade, že ide v súťaži PopIdol, u nás známej ako SuperStar, skutočne o nájdenie najlepšieho speváka - minimálne vyvolala na Slovensku diskusiu. A takisto ukázala, že Slovensko fenoménom SuperStar žije.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


"Ten, kto dostane najmenej hlasov v súťaži o najlepšieho, nemusí byť ešte najhorší." O súťaži Slovensko hľadá SuperStar to povedal SME logik, docent elektrotechniky a informatiky Bedrich Formánek. A dodal. "Ak je cieľom vylučovacích kôl určiť, kto má vypadnúť, malo by sa hlasovať o najhoršom, nie o najlepšom."

Zjednodušene ide o toto: pri modeli 3000 hlasujúcich môže dostať síce spevák A 1000 hlasov a spevák E 200 hlasov, neznamená to však, že E je najhorší. Najhorší môže byť D so 400 hlasmi - ibaže diváci o tom môžu iba hovoriť, nie hlasovať. Vyradenie najhoršieho speváka môže byť pri hlasovaní o najlepšom len pri modeli dvoch súťažiacich.

SkryťVypnúť reklamu

S názorom Bedricha Formánka niektorí muzikanti i ľudia zo šoubiznisu súhlasia, iní s ním polemizujú.

Moderátor televízie JOJ Vlado Voštinár, ktorý bude moderovať podobnú reality šou Miliónový tanec, hovorí: "Systém hlasovania je vymyslený tak, aby chodievalo čo najviac hlasov. Keby sa v každom kole hlasovalo o najslabšieho, bolo by to spravodlivejšie, ale organizátori by dostali minimálne o polovicu menej hlasov. Myslím si, že je to šikovne urobený systém."

Systém hlasovania považuje skôr za biznis aj spevák Robo Opatovský. "Vlastne celá súťaž SuperStar je v prvom rade biznis, až potom je o hľadaní novej tváre a nového speváka." Súťaž sleduje nepravidelne, no vždy, keď má čas. "Je to ako karaoke šou na vyššej úrovni - s dobrou scénou, dobrými svetlami a s veľkou podporou ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Muzikant Ľubo Srnec hovorí: "Ten, ktorý vymyslel celú súťaž a aj systém hlasovania, najlepšie vie, prečo to tak je. Mňa systém hlasovania nezaujíma, hoci súťaž sledujem pravidelne."

Spevák a producent Robo Orth tvrdí, že na systéme hlasovania veľmi nezáleží. "Myslím si, že ak vypadne naozaj dobrý spevák, nezostane bez povšimnutia. Ja sám sa chystám osloviť niekoľkých z nich, a ak nebudú mať zmluvné záväzky, navrhnem im spoluprácu."

Šéfredaktor Rádia_FM Marcel Forgáč dokonca hovorí, že systém je geniálny. "Nemá zmysel ho spochybňovať a hľadať nový - ako únik z pocitu ukrivdenosti neúspešného finalistu."

S výhradami súhlasí so systémom hlasovania aj basgitarista Braňo Valanský. "Ja sa s týmto celkom stotožňujem. Jednoducho rozhoduje množstvo hlasov a sympatie divákov. Hudba nie je šport, ani súťaž. Je to vec vkusu. Neznamená, že keď niekto zaspieva lepšie v jednom kole čiernu hudbu, je horší ako rockový spevák, ktorý lepšie zaspieva skladbu v rockovom štýle."

SkryťVypnúť reklamu

Herec i spevák Miro Noga, ktorý patrí ku skalným divákom SuperStar, si myslí: "Speváci podľa mňa nemusia vedieť spievať v každom štýle. Určite by s tým mali problémy súčasní slovenskí i zahraniční speváci. Podľa objektívnosti by sa malo hlasovať tak, že vypadne vždy ten najhorší a budú postupovať len tí najlepší. Súčasný systém príliš rozkladá hlasy divákov."

Jedna z porotcov SuperStar a zároveň šéfka hudobného vydavateľstva BMG Lenka Slaná hovorí: "Všetko má svoje dobré aj zlé stránky, každá minca má dve strany. Ak by sa aj vymyslel nový systém hlasovania, určite by sa o jeho kvalite začalo opäť diskutovať. Súčasný systém je daný a je odskúšaný na 30 štátoch. Už asi vedia, prečo používajú tento spôsob a tieto pravidlá. Značne to prináša ten efekt, ktorý má, a netýka sa to len úspešnosti programu, ale aj finančného výnosu."

SkryťVypnúť reklamu

MARTINA HABLÁKOVÁ, r

Podľa Katky Koščovej sa finalisti SuperStar nezhovárajú o tom, kto by mal vypadnúť. "Myslím si, že je deprimujúce rozoberať to. Viem, že stále môže vypadnúť hociktorý z nás. SuperStar naozaj nie je len o speve. Ak by bola, bolo by to možno aj inak s hlasovaním divákov. Niektorí zaujmú spevom, niektorí imidžom, iní charizmou. Je len na ľuďoch, pre koho sa rozhodnú." FOTO - PAVOL FUNTÁL a PAVOL MAJER


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu