Osnabrück 23. februára (TASR) - Britský vojenský súd v nemeckom Osnabrücku uznal dnes dvoch britských vojakov vinnými z účasti na zneužívaní irackých civilistov, nie však z nútenia väzňov pózovať pre zábery predstieraného pohlavného styku.
Po päťtýždňovom procese a 20-mesačnom vyšetrovaní usvedčila sedemčlenná porota slobodníka Marka Cooleyho (25) zo simulovania úderov do väzňa, ako aj spútania muža a jeho zavesenia na vidlicový zdvihák. Desiatnika Daniela Kenyona (33) uznala vinným z pomáhania a navádzania na bitie a nenahlásenia incidentov.
Tretí obžalovaný, slobodník Darren Larkin (30), sa už skôr priznal k útoku na jedného z väzňov. Všetci traja sú príslušníkmi Kráľovského streleckého pluku.
Cooleymu a Kenyonovi hrozia dva roky väzenia, Larkina môžu odsúdiť na šesť mesiacov. Verdikt sa očakáva v piatok.
Obvinenia vznesené voči vojakom súvisia so zásahom proti irackým civilistom podozrivým z vyrabovania humanitárneho skladu pri juhoirackom meste Basra v máji 2003.
Prokurátorom sa nepodarilo obžalovaným dokázať zodpovednosť za najhorší z odhalených incidentov - nútenie väzňov pózovať pre simulovaný pohlavný styk. Na fotografie sa prišlo, keď sa štvrtý obvinený vojak v prípade, Gary Bartlam, vrátil do Británie a dal vyvolať filmy s inkriminovanými zábermi. Fotoslužba upozornila políciu.
Po predošlom zákaze dnes vojenský sudca Michael Hunter médiám po prvý raz povolil informovať, že Bartlam sa priznal k fotografovaniu týrania Iračanov a pomoci zviazať zaveseného väzňa. V separátnom procese ho už skôr odsúdili na 18 mesiacov väzenia.
Fotografie incidentov vyvolali v Británii vlnu rozhorčenia. Americká armáda čelila podobnému, no oveľa rozsiahlejšiemu škandálu okolo zneužívania väzňov v bagdadskej väznici Abú Ghraib, preto sa britský prípad týrania v Basre stal známym ako "britský Abú Ghraib".