"Chceme mať dobré vzťahy s Európou a to sa nedá, ak nemáme dobré vzťahy aj s Nemeckom," povedal dnes americký prezident George W. Bush na tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom v Mainzi.
"Je to minulosť," poznamenal Schröder na margo zhoršenia vzťahov s USA kvôli irackej vojne. Nemecko aj USA majú spoločný záujem na stabilnom Iraku. Berlín sa bude naďalej podieľať na výcviku irackých policajtov a vojakov priamo v Iraku a v Spojených arabských emirátoch.
Bush to ocenil slovami: "Ďakujem za váš prínos". Zdôraznil, že Iračania chceli žiť v slobode a napriek ohrozeniu svojich životov išli voliť.
Americký prezident privítal rokovania EÚ s Iránom. Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia sa pokúšajú presvedčiť Irán, aby sa natrvalo zaviazal, že prestane obohacovať urán a nebude vyvíjať jadrové zbrane. EÚ Teheránu výmenou za to ponúka technickú pomoc pri mierovom využívaní jadrovej energie a rozvoji obchodu.
"Diplomacia je len na začiatku," povedal Bush a vyslovil nádej, že sa podarí presvedčiť Teherán, aby sa vzdal svojich jadrových plánov, s čím Schröder súhlasil. "Irán nesmie mať žiadne jadrové zbrane," povedal prezident USA.
Bush ďalej zdôraznil, že na Blízkom východe sa musí dosiahnuť mier, pretože to chcú Izraelčania aj Palestínčania. Svet im v tom musí pomôcť. Riešenie je podľa Busha na dosah a rokovania majú v tejto fáze veľký význam.
Pokiaľ ide o Sýriu, Bush - aj na základe konzultácií s európskymi partnermi - vyhlásil, že Spojené štáty počkajú na reakcie Damasku na požiadavky medzinárodného spoločenstva ohľadom odsunu sýrskych vojsk z Libanonu a až potom sa prípadne obrátia na OSN so žiadosťou na uvalenie sankcií.
Bush a Schröder, ktorí rokovali asi poldruha hodiny v prítomnosti šéfov diplomacií Condoleezzy Riceovej a Joschku Fischera, sa dohodli na spolupráci pri ochrane podnebia, zabezpečení energetických zdrojov a pomoci rozvojovým krajinám najmä v boji proti chudobe a chorobám.
Krátko pred 12.00 h sa začala v Mainzi ohlásená demonštrácia proti Bushovej návšteve v Nemecku. Viac ako tisíc ľudí sa podľa polície zhromaždilo na ulicu Kaiserstrasse, odkiaľ sa plánovali vydať do centra mesta.
V ranných hodinách sa niekoľkokrát pokúsili preniknúť do bezpečnostnej zóny na rieke Rýn aktivisti ekologickej organizácie Greenpeace. Oba pokusy, ku ktorým došlo asi o 08.00 h a 10.50 h - v tom čase už Bush a Schröder rokovali - však neboli úspešné.
Dvom aktivistom sa však údajne podarilo na člne nakrátko dostať až k Mostu Theodera Heussa, kde rozvinuli transparent s nápisom "No nuclear weapons in the USA and elsewhere - No more wars, Mr. Bush!" (Žiadne jadrové zbrane v USA a inde - Už žiadne vojny, pán Bush!"). Takmer v rovnakom čase po ňom prechádzala limuzína s Bushom. Oficiálne zdroje tento incident zatiaľ nepotvrdili.