Uviedla to dnes oficiálna tlačová agentúra KCNA, citujúca prezidenta KĽDR Kim Čong Ila.
Severokórejský vodca podľa KCNA vysokopostavenému predstaviteľovi Komunistickej strany Číny Wangovi Ťia-žuejovi, vedúcemu sekcie pre medzinárodné vzťahy, povedal, že jeho vláda nikdy nebola proti rozhovorom, zasadzuje sa za bezjadrový kórejský polostrov a má záujem na nájdení riešenia prostredníctvom dialógu.
Kim Čong Il ďalej vyjadril nádej, že USA prejavia o dialóg "vážny záujem". Severná Kórea sa "hocikedy vráti za rokovací stôl, ak na to budú zrelé podmienky". Tieto podmienky však správa agentúry nekonretizuje.
Wang Ťia-žuej priniesol Kim Čong Ilovi posolstvo čínskehjo prezidenta Chu Ťin-tchaa, v ktorom sa zdôrazňuje, že mierové riešenie jadrovej otázky a bezpečnostných záruk pre KĽDR je v záujme oboch strán.
Podľa juhokórejského ministra zahraničných vecí Ban Ki Moona však správa KCNA situáciu nemení, pretože neobsahuje nič, čo by Pchjongjang nepovedal už predtým.
Po troch kolách rokovaní, ktorých hostiteľom bola Čína, KĽDR odmieta niekoľko mesiacov obnoviť dialóg ponúkajúci jej pomoc a záruky, že nebude terčom útokov, ak odstúpi od jadrového programu.
Pchjongjang označený americkým prezidentom Georgeom W. Bushom za súčasť osi zla, 10. februára prvýkrát priznal, že vlastní jadrové zbrane. Odôvodnil to potrebou obrany proti nepriateľskej politike Washingtonu.
Čína je najužším spojencom KĽDR. Peking v minulosti viackrát dosiahol prerušením dodávok pohonných hmôt návrat KĽDR k rokovaciemu stolu.