Tokio 21. februára (TASR) - Japonsko sa pomaly pripravuje na vládu prvej cisárovnej za vyše 200 rokov. Po korunnom princovi Naruhitovi bude "princezná Aiko ďalšia" v poradí na trón, citovala dnes tlačová agentúra Kjódo nemenovaného vládneho predstaviteľa.
Súčasný zákon neumožňuje ženám nastúpiť na Chryzantémový trón, v japonskej cisárskej rodine sa však už od 60. rokov nenarodil mužský potomok, čo vyvolalo najhlbšiu krízu nástupníctva v krajine za niekoľko storočí. Dnes trojročná princezná Aiko je jediným dieťaťom Naruhita a korunnej princeznej Masako.
Vládna komisia odborníkov začala minulý mesiac diskusie o zmenách zákona, ich konečný záver sa však očakáva najskôr koncom roka. Premiér Džuničiro Koizumi by mal konať na základe odporúčaní komisie, zmenu by musel tiež schváliť parlament.
Podľa nedávnych prieskumov podporuje nástup cisárovnej viac ako 80 percent Japoncov. Vedúci desaťčlennej odbornej komisie Hirojuki Jošikawa uviedol, že verejná mienka bude najdôležitejším faktorom pri jej úvahách.
Súčasná kríza vznikla čiastočne pre zákon o výlučne mužskom nástupníctve, pripravený po druhej svetovej vojne v rámci právnych zmien určujúcich postavenie cisára ako reprezentatívne.
Zákon vyvinul na princeznú Masako tak enormný tlak, aby porodila chlapca, až sa koncom roka 2003 nervovo zrútila. Bývalá diplomatka, ktorá študovala na Harvarde a v Oxforde, musela väčšinu minulého roka stráviť mimo verejnosti. V krátkom oznámení pri príležitosti 41. narodenín v decembri uviedla, že jej stav sa postupne zlepšuje.
Masako sa pred 12 rokmi vzdala sľubnej kariéry na ministerstve zahraničných vecí a vydala sa za Naruhita. Mnohí Japonci dúfali, že moderná a vzdelaná princezná pomôže zmeniť konzervatívnu, tradične zmýšľajúcu cisársku rodinu a Úrad pre cisársky dvor, ktorý sa stará o záležitosti panovníckej rodiny.
Vlani Naruhito vyvolal rozruch, keď naznačil, že nemenovaní predstavitelia paláca prispeli k nemoci Masako neúctou k jej minulosti a kariére. Rozruch podnietil výzvy na umožnenie nástupu cisárovnej na trón a reformu úradu.
K otázkam, ktoré musí komisia vyriešiť, patrí to, či by sa panovníkom malo stať prvorodené dieťa - nech to je chlapec alebo dievča - alebo by mal mať prednosť prvorodený syn.
Na Chryzantémovom tróne sedela žena naposledy v rokoch 1762-1771. Cisárovná Gosakuramači abdikovala v prospech svojho synovca. Počas 1500 rokov zdokumentovanej histórie sedelo na tróne sedem ďalších žien, všetky však pôsobili ako dočasné panovníčky, pokým trón nemohli prevziať muži. Nikdy ich nástupcom nebol ich potomok.