Brusel 21. februára (TASR) Slovensko a ďalšie nové krajiny EÚ žiadajú spravodlivejšie delenie peňazí, ktoré budú v novom finančnom pláne na roky 2007-13 vyčlenené na podporu konkurencieschopnosti, vedy, výskumu či špičkových technológií.
Doterajšie návrhy tzv. finančnej perspektívy totiž predpokladajú, že peniaze sa ujdú len najlepším projektom, ktoré majú šancu predkladať skôr bohatšie a vyspelejšie staré štáty únie.
Ide nám hlavne o to, aby z tých fondov na vedu a techniku nečerpali, aby nemali výhody staré členské krajiny, kde tieto oblasti sú na omnoho vyššej úrovni, povedal novinárom počas rokovania ministrov zahraničných vecí v Bruseli šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Slovensko hľadá preto spôsoby, ako rozdeľovať peniaze tak, aby to zohľadňovalo reálnu situáciu v nových krajinách a prispelo k ich približovaniu starým členom. Mohlo by ísť o národné kvóty, čo sa však podľa diplomatov javí ako nepriechodné, prípadne povinnosť starých krajín prizvať k projektu partnera z novej krajiny.
Podľa Kukana dnes predsedníctvo ani Európska komisia na pripomienky nereagovali, každý len prezentoval svoje základné stanoviská. Aj preto si Kukan myslí, že dohoda o finančnej perspektíve už v júni, ktorú si všetci želajú, bude veľmi, veľmi ťažká.
Práve preto, že zatiaľ sa tie pozície nezačali nejako zbližovať, že nejaká výmenná diskusia zatiaľ neprebieha, uviedol Kukan. V ovzduší je nejaký taký záujem posúvať to dopredu, ale skôr iba verbálne vyjadrený bez toho, aby sa to v rokovaniach nejako prejavilo, zhodnotil slovenský minister.
Ak sa dohoda nedosiahne ešte počas luxemburského predsedníctva, neskôr to bude podľa Kukana stále ťažšie. V júli totiž začne predsedať únii Veľká Británia, ktorá sa nechce vzdať svojho práva na zľavu z príspevkov (britský rabat) a ak sa rokovania natiahnu do roku 2006, to by už podľa ministra bolo naozaj veľmi neskoro.