Washington 26. decembra (TASR) - Američania neochvejne veria v Boha a v prieskumoch väčšina z nich uvádza, že vierovyznanie je pre nich veľmi dôležité, pričom vplyv náboženstva podľa ich mienky neustále rastie.
Od čias keď Mária a Jozef putovali do Betlehemu, aby sa zúčastnili na sčítaní ľudu, ľudia sú zvedaví koľko z nich zmýšľa ako oni a koľko je pod zástavou iného vierovyznania, tvrdia organizátori najnovšieho prieskumu verejnej mienky o náboženskej identite Američanov. Prieskum pripravila City Univerzity v New Yorku.
Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 50.281 respondentov zistil, že náboženská mozaika v Spojených štátoch sa v dôsledku imigrantov, zmiešaných manželstiev a prestúpenia z jedného vierovyznania na druhé mení. Čoraz väčší počet Američanov sa však už nezaujíma alebo nepripisuje veľký význam rozdielom vo vierovyznaní.
Prieskum zistil, že protestanti a katolíci sú stále najsilnejšou náboženskou skupinou, no ich percentuálny podiel sa za posledných desať rokov znížil. K protestantom a k ďalším vierovyznaniam iným ako rímskokatolíckemu sa v roku 1990 hlásilo 60 percent opýtaných a teraz už len 52 percent. K rímskokatolíckemu vierovyznaniu sa najnovšie prihlásilo 24,5 percenta respondentov, čo je o dve percentá menej ako pred desiatimi rokmi. Vyše 16 percent opýtaných uviedlo, že najmenej raz v doterajšom živote zmenili náboženskú príslušnosť.
Tábor neveriacich sa za posledných desať rokov zvýšil z osem na 14 percent. Títo respondenti sa označili za ateistov, humanistov a agnostikov. Z prieskumu vyplynulo, že dospelých vyznávačov islamu je v USA 1,1 milióna. Moslimské organizácie však nástoja, že ich je až 6 miliónov. K židovskému národu sa v prieskume prihlásilo 5,3 milióna Američanov, no k židovskému náboženstvu iba niečo vyše 2,8 milióna.
Prieskum tiež zistil rozdiely v prístupe k náboženstvu. Najpobožnejšie osoby sú podľa prieskumu americké ženy žijúce na vidieku v malých obciach a mestečkách najmä na juhu Spojených štátov, pripadne Afroameričania so stredoškolským vzdelaním. Medzi typicky zbožných Američanov patria aj farmári z radov belochov na americkom stredozápade.
(spolupracovník TASR William Guard) vk tim