Gaza 20. februára (TASR) Pásmo Gazy, z ktorého podľa dnes izraelskou vládou schváleného plánu premiéra Ariela Šarona v lete majú odísť osadníci aj vojaci, je kus zeme rozkúskovaný židovskými osadami a žije na ňom 1,3 milióna Palestínčanov. Je to zároveň jedno z najhustejšie obývaných území na svete.
Izraelský kabinet dnes schválil plán premiéra Ariela Šarona, podľa ktorého vojaci izraelskej armády a osadníci majú toto okupované územie opustiť. Židovský štát okupuje Gazu od júnovej vojny v roku 1967.
Pásmo Gazy je situované juhozápadne od Izraela a hraničí s Egyptom. Je to pobrežný región s rozlohou 362 kilometrov štvorcových, s dĺžkou 45 kilometrov a šírkou od šesť do desať kilometrov. Žije na ňom 8000 židovských osadníkov v 21 osadách postavených po celom území pásma.
Približne 900.000 obyvateľov pásma Gazy sú utečenci alebo potomkovia utečencov, ktorí sa v ňom usadili po tom, ako ich vyhnali z ich domovov po vzniku štátu Izrael v roku 1948.
Podľa oficiálnych palestínskych údajov vyše polovica obyvateľov pásma Gazy žije pod hranicou chudoby a 45 percent aktívneho obyvateľstva je bez práce.
Opakované uzatvárania tohto územia, ku ktorému Izrael pristupoval od začiatku druhej palestínskej intifády v septembri 2000, a obmedzenia voľného pohybu vo vnútri pásma, veľkou mierou prispeli k zvýšeniu miery nezamestnanosti a zhoršeniu ekonomickej situácie Palestínčanov.
Palestínska samospráva teoreticky spravuje 67 percent pásma Gazy, ostatných 33 percent je stále okupovaných židovskými osadníkmi a ich osady sú chránené. Navyše, v rámci tých 33 percent okupovaného územia sú aj vojenské oblasti.
Od začiatku druhej intifády, ktorá prepukla koncom septembra 2000, vojaci židovského štátu opakovanie vykonávali operácie v pásme Gazy: počas nich okupovali na určitý čas niektoré úseky tohto územia, pričom zničili vyše 1000 domov Palestínčanov.
Pásmo Gazy bolo až do roku 1917 súčasťou Osmanskej ríše, neskôr Palestínou pod britským mandátom, a to do roku 1948. Avšak po prvej izraelsko-arabskej vojne v rokoch 1948-49 sa dostalo pod správu Egypta.
K izraelsko-palestínskym stretom došlo v pásme Gazy v rokoch 1948-67. Práve na tomto území sa v tom čase začali v palestínskych utečeneckých táboroch začali objavovať prví lídri hnutia Fatah, hlavnej súčasti Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP).
Izrael sa stiahol z pásma Gazy v roku 1957, ale potom ho znova okupoval po izraelsko-arabskej vojne v júni 1967.
Po podpísaní dohôd v americkom Wye Plantation v roku 1998 Izrael 24. novembra toho istého roku povolil otvorenie medzinárodného letiska v meste Rafah v pásme Gazy. Avšak niekoľko mesiacov po prepuknutí druhej intifády židovský štát letisko zatvoril. Potom bolo prakticky zničené, ako aj mnohé iné prvky infraštruktúry Palestínskej samosprávy.