Madrid 20. februára (TASR) - Španieli dnes pristúpili k volebným urnám ako obyvatelia prvej krajiny, v ktorej sa koná referendum o novej európskej ústavnej zmluve. Cieľom euroústavy je uľahčiť administratívu v rozšírenej Európskej únii.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že síce občania Španielskeho kráľovstva budú za ústavu hlasovať, avšak všeobecne sa očakáva len nízka voličská účasť - pravdepodobne iba 40-percentná.
K tomu sa navyše pripája skutočnosť, že väčšina Španielov - podľa výskumov verejnej mienky až 90 percent - nemá veľa vedomostí o fungovaní únie. Na referende sa môže zúčastniť 34,5 milióna oprávnených voličov.
Španielske referendum nie je záväzné, pretože ústavu musí v konečnom dôsledku ratifikovať parlament. Podľa analytikov však výsledok plebiscitu bude akousi vzorkou, ako približne uvažuje väčšina Európanov.
Aby ústavná zmluva mohla nadobudnúť platnosť, musí ju ratifikovať všetkých 25 členov Európskej únie. Okrem Španielska sa sa referendum uskutoční v ďalších deviatich krajinách.
Zmluva, schválená európskymi politikmi minulý rok, ráta s vytvorením funkcie prvého európskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí. Zároveň začleňuje do európskeho justičného systému niektoré základné práva.
Španielsky premiér José Luis Rodrigues Zapatero rozhodným spôsobom vyzval v sobotu na podporu euroústavy. Obyvatelia iberskej krajiny by tak podľa jeho slov určili smer pre všetkých Európanov.
Zapatero, ktorý horlivo podporuje európsku integráciu, dúfa v pozitívny výsledok hlasovania, čím by Španieli urobili pozitívnu "reklamu" pre ďalšie krajiny, ktoré budú o ústavnej zmluve hlasovať v referende - pravdepodobne v priebehu budúceho roka.
Euroústavu ratifikovali parlamenty Maďarska, Litvy a Slovinska, no Španielsko je prvou krajinou, kde bolo o jej prijatí vypísané referendum.
3 24 dem