Didmarton 19. februára (TASR) - Tisíce poľovníkov sa dnes provokatívne zišli vo vidieckych oblastiach po celom Anglicku a Walese, aby otestovali, ako vážne to úrady myslia s uplatňovaním nedávno prijatého zákazu tradičného honu líšok s pomocou loveckých psov.
Polícia prisľúbila, že počas prvého víkendu po schválení zákazu bude situáciu dôkladne sledovať.
Hnev a uštipačnosť dnes panovali v rétorike stúpencov stáročia praktizovaného obľúbeného lovu na líšky. Terčom kritiky sa stal aj premiér Tony Blair, ktorého jeden z poľovníkov označil za "šarlatána". Ďalší hovoril o "triednej vojne" a "občianskej neposlušnosti".
Prijatý zákon zakazuje akýkoľvek lov s pomocou psov, vrátane lovu na zajace alebo vysokú zver, na území Anglicka a Walesu. V Škótsku podobný zákaz schválili už skôr.
V minulosti sa na love zúčastňoval aj následník trónu, princ Charles, a jeho snúbenica Camilla Parkerová Bowlesová, dnes však medzi poľovníkmi chýbali.
Premiér Tony Blair zaradil zákaz honu na líšky aj do svojho volebného programu v roku 1997, pretože sa mu tento druh zábavy, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii v roku 1660 s návratom kráľa Karola II. na trón, zdal krutý a barbarský. Podobne argumentovali aktivisti za práva zvierat.
Milovníci líščích honov, zväčša zámožná aristokracia, však tvrdia, že poľovanie so psami je humánne, pretože korisť zomrie rýchlo a bez dlhého utrpenia. Snažili sa presvedčiť odporcov honu na líšky, že tento šport je súčasťou ich životného štýlu a súčasne je veľmi dôležitým pre kultúru a ekonomiku vidieckej Británie.
Mnohí poľovníci avizovali, že budú zákaz ignorovať. Pokuty za jeho porušenie sú však vysoké - môžu dosiahnuť výšku až 5000 libier (275.000 Sk), pričom sudca má tiež právo zabaviť poľovnícku výstroj a autá.