Frankfurt 19. februára (TASR) - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohammed El Baradei vyzval severokórejské vedenie, aby umožnilo inšpektorom MAAE návrat do KĽDR a monitorovanie jej nukleárneho programu. Súčasne vyjadril ochotu stať sa členom inšpekčného tímu, ak by to pomohlo vyriešiť krízu ohľadom Severnej Kórey a poslúžilo jej vedeniu ako záruka.
V rozhovore pre nemecký spravodajský magazín Der Spiegel El Baradei uviedol, že MAAE nemá konkrétnu informáciu o tom, že KĽDR vlastní jadrové zbrane. Upresnil však, že Pchjongjang má know-how a dostatok plutónia na výrobu "najmenej šiestich až ôsmich bômb".
Severná Kórea pred týždňom oznámila, že má jadrové zbrane určené na sebaobranu pred snahami USA o jej izoláciu. Okrem toho Pchjongjang naneurčito pozastavil účasť na šesťstranných rokovaniach o ukončení svojho jadrového programu, ale vyhlásil, že celú záležitosť chce riešiť prostredníctvom dialógu.
KĽDR vo vyhlásení zverejnenom oficiálnou agentúrou KCNA potvrdila, že jej konečný cieľ - zbaviť Kórejský polostrov jadrových zbraní - zostáva nezmenený, napriek tomu tvrdí, že má v úmysle posilniť arzenál jadrových zbraní, aby mohla brániť svoj politický systém.
Komuniké, zverejnené minulý piatok, je v podstate prvým priznaním severokórejského režimu, že vyrobil a vlastní jadrovú zbraň. Doteraz KĽDR podozrenia tohto druhu popierala.
Po návšteve Pekingu americký vyslanec pre rozhovory Christopher Hill v piatok v Soule uviedol, že Severná Kórea odmietaním rokovaní smeruje do "slepej uličky".
Peking dnes do Severnej Kórey vyslal vedúceho sekcie Komunistickej strany Číny pre medzinárodné vzťahy Wang Ťia-žueja v rámci snahy presvedčiť izolovaný komunistický režim, aby sa vrátil k multilaterálnym rokovaniam.
Washington dúfa, že Čína využije svoj ekonomický vplyv na KĽDR a presvedčí ju, aby zastavila vývoj jadrových zbraní. Peking je posledným dôležitým spojencom Pchjongjangu, ako aj hlavným poskytovateľom energetickej a potravinovej pomoci susednej krajine.